Rośnie sieć stacji ładowania Taurona

Udostępnij artykuł
Dębica to kolejne miasto, w którym powstała stacja ładowania samochodów elektrycznych Taurona. To pierwsza tego typu stacja w mieście i jedna z 87 oddanych do użytku przez Tauron na terenie działalności Grupy. Rozwój elektromobilności to istotny element Zielonego Zwrotu Taurona.

Stacja ładowania w Dębicy została zlokalizowana na terenie Galerii Dębickiej przy ul. Księdza Nosala. Stacja AC/2×22 kW pozwala na niezależne dostarczanie energii dwóm pojazdom w tym samym czasie.

Sieć Taurona w południowej Polsce składa się z 87 stacji ogólnodostępnych, w tym 17 stacji DC (ładowanie prądem stałym) oraz 70 stacji AC (ładowanie prądem zmiennym). Stacja ładowania AC składa się z dwóch punktów ładowania, a stacja DC, w zależności od modelu, z trzech albo czterech punktów. Oznacza to, że aktualnie Tauron udostępnia 192 punkty ładowania. W ostatnich dniach nowe stacje ładowania pojawiły się także w Bytomiu, Bochni, Goczałkowicach-Zdroju i Gorlicach.

Najwięcej ładowarek zostało oddanych do użytku w województwach śląskim (60) i dolnośląskim (16). W najbliższych miesiącach spółka planuje budowę kolejnych, tak, by na koniec roku liczba stacji przekroczyła 130.

– Rozwój infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych to jeden z najważniejszych obszarów rozwoju biznesowego spółki Tauron Nowe Technologie. Jesteśmy bowiem przekonani, że elektryfikacja transportu będzie w najbliższych latach  rozwijała się bardzo dynamicznie. Jesteśmy otwarci na potrzeby samorządów w zakresie elektromobilności. Dzięki sieci naszych stacji Katowice jako pierwsze miasto w Polsce, już w kwietniu 2020 roku, wypełniło zapisy ustawy o elektromobilności – wyjaśnia Piotr Apollo, wiceprezes Taurona Nowych Technologii.

Aplikacja od Taurona

Intuicyjna aplikacja eMap od Taurona pozwala na sprawną obsługę stacji nawet początkującym użytkownikom. Usługa dostępna jest już na najpopularniejszych platformach – AppStore oraz Google Play. Aplikację można również pobrać ze strony: https://tauron.pl/emobility.

Aplikacja oferowana przez Tauron umożliwia m.in. wyszukiwanie dostępnej stacji w czasie rzeczywistym, wyznaczenie trasy do wybranego punktu ładowania z pomocą nawigacji oraz przeprowadzenie procesu autoryzacji, ładowania oraz rozliczenia transakcji. Ponadto użytkownicy mogą skorzystać z opcji dodatkowych, takich jak filtrowanie rodzaju, typu i mocy złącza.

Koszt przejechania 100 km samochodem eklektycznym waha się od ok. 9 do 12 zł i jest kilka razy niższy, niż przejechanie tej samej drogi samochodem napędzanym benzyną, bądź olejem napędowym.

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

Opublikowano: 03.03.2021
Aktualizacja: 03.03.2021