Ruszyła czwarta runda Orlen Skylight Accelerator

Udostępnij artykuł

PKN Orlen rozpoczął czwartą rundę naboru projektów w ramach programu Orlen Skylight Accelerator, skierowanego do startupów z całego świata. Firmy po raz kolejny mają szansę odpowiedzieć na technologiczne i biznesowe wyzwania określone przez koncern w czterech obszarach. Są to: przemysł 4.0, cyfrowa i bezpieczna organizacja, nowoczesna stacja i klient przyszłości. Ten etap programu potrwa do 31 marca br. Współpraca ze startupami wpisuje się w strategię Orlen2030, zakładającą wzrost innowacyjności koncernu.

Orlen Skylight Accelerator

Orlen Skylight Accelerator

W ramach czwartej rundy programu PKN Orlen przygotował dla startupów dziewięć wyzwań technologicznych. Zależnie od potrzeb obszarów biznesowych koncernu, lista w trakcie trwania naboru może się jeszcze wydłużyć. W tej rundzie firmy mogą aplikować m.in. na wyzwania związane z:

  • analizą, monitorowaniem i kontrolą procesów produkcyjnych,
  • opracowaniem narzędzia do rafinacji danych procesowych do celów optymalizacji,
  • przygotowaniem platformy do automatycznego tłumaczenia i formatowania dokumentów,
  • rozszerzeniem portfela usług komplementarnych na rzecz klientów obszaru detalicznego,
  • automatyzacją obsługi klientów na stacjach paliw, w tym z wykorzystaniem robotów.

Program Orlen Skylight accelerator w ostatnim półroczu zbudował silną i rozpoznawalną markę. Nie tylko w Polsce, ale także na zagranicznych rynkach. Świadczy o tym duże zainteresowanie startupów. Jesteśmy atrakcyjnym partnerem biznesowym dla wielu młodych technologicznych spółek. Umożliwiamy im rozwój innowacyjnych projektów, które odpowiadają na różne, często bardzo wymagające wyzwania. Dotyczą one takich obszarach, jak energetyka, produkcja petrochemiczna czy sprzedaż detaliczna – mówi Łukasz Kopeć, Kierownik Działu Innowacji i Akceleracji w PKN Orlen.

W programie akceleracyjnym stworzonym przez PKN Orlen biorą udział startupy z Polski i zagranicy. Do tej pory odbyły się trzy rundy akceleracyjne. W ich ramach wpłynęło ponad 220 zgłoszeń odpowiadających na prawie 60 wyzwań biznesowych i technologicznych. W wyniku analizy zaproponowanych rozwiązań, PKN Orlen zdecydował się na współpracę z 11 startupami. Aktualnie koncern jest na etapie realizacji kilku wdrożeń pilotażowych.

Pilotaż innowacji

Jednym z nich jest nowoczesny, wirtualny wideobot dla klientów stacji paliw. Zaprezentuje on usługę Mikrofloty oraz krok po korku wskaże jak poprawnie wypełnić formularz dołączenia do usługi dzięki interaktywnym wideokanałom w aplikacji mobilnej. Cyfrowy przewodnik będzie dostępny poprzez zeskanowanie kodów QR znajdujących się w różnych miejscach na stacjach paliw.

Koncern wdraża również elektroniczny czujnik IOT, który wykrywa czynność otwarcia oraz zamknięcia zaworu w cysternie kolejowej. Przesyła także informację o zdarzeniu bezprzewodowo do odpowiednich służb PKN Orlen.

Zastosowanie w koncernie może znaleźć także rozwiązanie wykorzystujące wizję komputerową i inteligentne algorytmy do zautomatyzowania procesu przygotowania produktów gastronomicznych na stacjach paliw. Pozwoli to na rozpoznanie konkretnego rodzaju produktu i określenie właściwego momentu jego wydania. Ponadto wygeneruje raporty zarządcze dotyczące całego procesu gastronomicznego. Posiada także możliwość oszacowania liczby przygotowywanych produktów w odniesieniu do natężenia ruchu na stacji paliw.

Startupy, których rozwiązania będą testowane w ramach akceleracji, uzyskają dostęp do niezbędnej infrastruktury operacyjnej. Dostaną także wsparcie ekspertów koncernu oraz mentorów zewnętrznych.

Formularz zgłoszeniowy i informacje dotyczące prowadzonych naborów można znaleźć na stronie www.orlen.pl, w zakładce innowacje oraz na stronie akceleratora www.innowacje.orlen.pl.

STACJA BENZYNOWA & CONVENIENCE STORE
– LISTOPAD-GRUDZIEŃ 2021 

> kliknij, aby się zapoznać się z pełnym wydaniem <

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

Opublikowano: 14.02.2022
Aktualizacja: 14.02.2022