Shell i Flawsome! walczą z marnowaniem żywności

Udostępnij artykuł
Klienci stacji Shell mogą kupić nowy zrównoważony produkt Flawsome! od połowy lutego. To napój tłoczony z owoców, które ze względu na swój niedoskonały kształt nie mogą być sprzedawane w sklepach i najprawdopodobniej zostałyby wyrzucone. Marka weszła na polski rynek w 2021 r., jednak z Shell jest związana już od kilku lat. Założyciele Flawsome! uczestniczyli w Shell LiveWire, globalnym programie dla przedsiębiorców, który pozwolił im rozwinąć działalność.
Krok ku przeciwdziałaniu marnowaniu żywności

Z badań wynika, że 1/3 wyprodukowanej żywności marnuje się ze względu na niedopasowanie do wymogów estetycznych lub niewydolność łańcucha dostaw. Polacy marnują każdego roku aż 9 mln ton jedzenia, a prawie 57 proc. tych odpadów stanowią warzywa i owoce[1]. Marka Flawsome! powstała po to, by ratować niedoskonałe i przez to niechciane owoce przed zmarnowaniem. Jej założyciele – Karina Sydenyte i Maciek Kacprzyk – postanowili tłoczyć z nich soki. Pomógł im Shell. W ramach programu Shell LiveWire[2] Karina i Maciek otrzymali wsparcie mentoringowe i finansowe, które pozwoliło im w 2017 r. rozpocząć działalność w Wielkiej Brytanii. Rok później znaleźli się w finalne Shell Top 10 Innovators, ponownie otrzymując grant finansowy oraz wsparcie doradcze jednego z globalnych managerów działu convenience w Shell.

Wierzymy w świat, w którym żywność może nie być bezmyślnie marnowana. Z taką myślą stworzyliśmy Flawsome! – napoje, które ratują odrzucone owoce i świetnie smakują. Za wszystkie niekształtne owoce płacimy rolnikom uczciwą cenę. One pod względem smaku i wartości odżywczych są równie wartościowe jak te o idealnym wyglądzie. Chcemy udowodnić, że każdy owoc, bez względu na jego wygląd, można wykorzystać. Cieszymy się, że Shell uwierzył w nasz pomysł i pomógł nam rozwinąć biznes – mówi Maciek Kacprzyk, współzałożyciel Flawsome!

STACJA BENZYNOWA & CONVENIENCE STORE
– GRUDZIEŃ 2020 
> kliknij, aby się zapoznać się z pełnym wydaniem <
Napój dostępny na stacjach Shell

Od połowy lutego produkty Flawsome! można znaleźć na prawie 100 stacjach Shell w całej Polsce. W ofercie są dostępne trzy rodzaje lekko gazowanych napojów o smakach: jabłko, jabłko-wiśnia oraz jabłko-rabarbar. Napoje mają mało kalorii, są bez cukru i słodzików. Zrównoważony jest nie tylko napój, ale również opakowanie – puszka w pełni nadaje się do recyklingu i nie zawiera bisfenolu A (BPA).

Ogromnie cieszy nas fakt, że jako Shell mogliśmy pomóc w stworzeniu marki Flawsome!, z którą teraz z przyjemnością rozpoczęliśmy współpracę. Marnowanie żywności to problem nas wszystkich, firm i osób prywatnych. Mamy nadzieję, że soki Flawsome! na stacjach Shell zasmakują naszym klientom, a przy okazji będą inspiracją w praktycznym oszczędzaniu żywności – mówi Anna Borowska, partner biznesu kategorii sklepowych w Shell Polska.

Shell od kilka lat rozwija ofertę produktów pozyskiwanych w sposób odpowiedzialny. W produktach gastronomicznych na stacjach używane są jajka od kur z wolnego wybiegu i łosoś pacyficzny. W lutym zeszłego roku wszystkie papierowe opakowania produktów z oferty deli by Shell wymienione zostały na etykiety certyfikowane FSC. W 2020 r. Shell wprowadził również opakowania płynu do spryskiwaczy wyprodukowane w 50 proc. z plastiku z recyklingu.


[1]Raport Federacji Polskich Banków Żywnościowych, wrzesień 2020 r.

[2] Shell LiveWIRE to program rozwoju przedsiębiorczości prowadzony przez Shell. Wzmacnia on lokalną gospodarkę na całym świecie promując przedsiębiorczość i rozwój przedsiębiorców. Każdego roku Shell LiveWIRE wspiera tysiące osób, zapewniając im dostęp do wiedzy, umiejętności, sieci kontaktów i zasobów, dzięki którym ich pomysły na biznes mogą stać się dobrze prosperującymi przedsiębiorstwami, zapewniającymi stały dochód, tworzącymi miejsca pracy i napędzającymi innowacje. Więcej informacji na https://www.livewire.shell/

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

Opublikowano: 15.02.2021
Aktualizacja: 15.02.2021