Shell uruchamia pierwsze ładowarki pojazdów elektrycznych w Europie Środkowej i Wschodniej

Shell wkracza na rynek ładowania pojazdów elektrycznych w Europie Środkowej i Wschodniej otwierając pierwszą stację ładowania wysokiej mocy na Węgrzech we współpracy z operatorem sieci ładowania Ionity. Dodatkowo Shell udostępnia też pierwszy publiczny punkt ładowania w ramach usługi Shell Recharge — swojej globalnej marki ładowania pojazdów elektrycznych. Oba punkty umożliwią kierowcom ładowanie samochodów na stacjach Shell podczas długich podróży.

— Cieszę się, że rozpoczynamy dzisiaj nowy rozdział w historii Shell Retail w Europie Środkowej i Wschodniej. Region ten wyróżnił się już innowacyjnością w dziedzinie paliw tradycyjnych w postaci uszlachetnionych gatunków Shell V-Power. Obecnie wkraczamy w nową epokę, oferując klientom niskoemisyjne paliwa transportowe — powiedział István Kapitány, wiceprezes wykonawczy Shell Retail.

Pierwsza stacja ładująca o wysokiej mocy Shell-Ionity powstała na Węgrzech przy autostradzie M7 w pobliżu Balatonu i pomoże użytkownikom samochodów elektrycznych w pokonywaniu dłuższych dystansów. Każdy z czterech punktów ładowania znajdujący się na stacji oferuje do 350 kW mocy. Ładowanie pojazdów nowej generacji przy użyciu ładowarek o wysokiej mocy trwa do 10–15 minut, czyli nawet trzy razy krócej niż w przypadku ładowarek dostępnych obecnie dla kierowców.

– Cieszymy się z dalszej ekspansji naszej sieci w Europie Środkowej i Wschodniej we współpracy z Shell. Ładowarki Ionity są przygotowane na rozwój technologii akumulatorów i pojazdów elektrycznych w przyszłości. Nasza sieć umożliwi podróżowanie na dalekie odległości i pomoże w bezproblemowym przechodzeniu na samochody elektryczne – powiedział Marcus Groll, dyrektor operacyjny Ionity.

Do końca 2021 roku Ionity planuje wybudowanie łącznie 21 punktów ładowania na stacjach Shell w całej Europie Środkowej i Wschodniej, w tym w Polsce, Czechach, Słowenii oraz na Węgrzech i Słowacji.

Jednocześnie Węgry stają się piątym rynkiem Shell w Europie (i dziewiątym na świecie), na którym wprowadzana jest usługa Shell Recharge. Własna usługa Shell oferuje szybkie ładowanie z mocą 50 kW, które umożliwia zazwyczaj uzupełnienie energii akumulatora od 0 proc. do 80 proc. w ciągu około 30 minut. Na Węgrzech usługa ta została udostępniona na dwóch stacjach: na autostradzie M7, gdzie oferuje możliwość ładowania pojazdów elektrycznych kierowcom jadącym z Budapesztu w kierunku Słowenii i Chorwacji, a także na autostradzie M3. Obie stacje będą dla Shell pilotażowymi punktami ładowania pojazdów elektrycznych w tym regionie. Początkowa cena za sesję ładowania wyniesie 1925 HUF (około 25 PLN) i będzie obowiązywać po wstępnym okresie testowym. Liczba nawiązuje do roku założenia węgierskiej spółki Shell.

STACJA BENZYNOWA & CONVENIENCE STORE
– PAŹDZIERNIK-LISTOPAD 2019 
> kliknij, aby się zapoznać się z pełnym wydaniem <

Shell stara się zaspokajać potrzeby klientów w zakresie ładowania pojazdów zarówno w domu, jak i w pracy oraz w podróży. Działania te są podyktowane przekonaniem, że dostęp do szybkich i niezawodnych rozwiązań do ładowania skłoni więcej osób do wyboru samochodów elektrycznych.

— Węgry są obecnie najlepiej rozwiniętym rynkiem pojazdów elektrycznych w Europie Środkowej i Wschodniej, dlatego właśnie tutaj zaczęliśmy opracowywać i testować swoje rozwiązania. Nasze ambitne plany zakładają udostępnienie punktów ładowania pojazdów elektrycznych na 100 stacjach Shell Retail do końca roku 2021 w całym regionie, w ramach naszych własnych inwestycji lub we współpracy z partnerami — komentuje Oleksandr Koliakin, dyrektor generalny ds. rynku detalicznego na Europę Środkową i Wschodnią w Shell.

Rozwiązania do ładowania samochodów elektrycznych to tylko jeden ze sposobów, w jakie Shell chce dostarczać więcej czystszej energii klientom na całym świecie. Firma zwiększa także wydajność tradycyjnych paliw i pracuje nad rozwojem niskoemisyjnych paliw dla transportu, takich jak wodór, biopaliwa i gaz ziemny, odpowiednio do możliwości w danym regionie.

Drugi punkt ładowania Ionity na stacji Shell na Węgrzech jest w trakcie budowy i ma zostać otwarty do końca lutego 2020 r.

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.