Sklep, który zwiększy zyski

Udostępnij artykuł

Zarządzanie przestrzenią sklepową polega na jak najbardziej efektywnym wykorzystaniu powierzchni sklepowej tak, aby osiągać jak najwyższe zyski z każdego metra kwadratowego, którym dysponujemy – tłumaczą eksperci. Kluczem do odpowiedniego zarządzania powierzchnią jest zrozumienie potrzeb klienta, a to bezpośrednio związane jest z lokalizacją stacji i jej charakterem. Jakie czynniki związane z lokalizacją stacji powinny zostać wzięte pod uwagę jeżeli chcemy efektywnie wykorzystać naszą powierzchnię sklepową? Na pewno trzeba uwzględnić jaką powierzchnią dysponujemy. Istotne jest również położenie budynku względem wiaty oraz dystrybutorów. Na uwadze trzeba mieć również to jaką mamy infrastrukturę zewnetrzną np. restaurację, warsztat, motel itp. – Bardzo duże znaczenie ma również położenie samego obiektu stacyjnego względem drogi, między innymi odległość, dostępność dla klienta, łatwość wjazdu i wyjazdu – mówi Cezary Filipowicz, właściciel Grupy Rota. Zwraca również uwagę na kwestię dotyczącą widoczności obiektu z drogi i tego z jakiej odległości zauważa się obiekt jadąc z przeciętną prędkością.
Analizując warunki jakie ma stacja należy również mieć na uwadze jaka jest odległość do innych stacji, zarówno tych posiadających sklep jak i tych gdzie go nie ma oraz asortyment jaki oferują. Ważna jest również odległość do najbliższych sklepów spożywczych oraz ogólnohandlowych i last but not least – rodzaj kilenta i jego nastawienie, to czy klient jest lokalny czy przypadkowy, jakie ma oczekiwania co do sposobu obsługi oraz specyfikacji towaru.
Jak to się przekłada na zarządzanie przestrzenią sklepową? Dzięki wiedzy, którą właściciel stacji uzyskuje analizując te czynniki jest w stanie ustalić niezbędną wielkość powierzchni przeznaczoną pod sklep, określić optymalny asortyment, wydatki na promocję np. połaczenie tankowania z bonem na kawę czy preferowanie niektórych pozycji asortymentowych, np. alkohole i papierosy lub artykuły techniczne i samochodowe.

Półka dobrze zorganizowana

Zarządzanie przestrzenią sklepową to jednak nie tylko dobór asortymentu i określenie powierzchni potrzebnej pod sklep. Bardzo istotnym zagadnieniem jest odpowiednie wykorzystanie przestrzeni dostępnej na półce. Należy tutaj pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Dostępna powierzchnia powinna mieć odpowiednią wielkość, odległość między kolejnymi poziomami półek powinna być właściwie ustalona, a same półki powinny być nachylone w odpowiedni sposób. Towar powinien być łatwo dostępny i pogrupowany w logiczny sposób (zakąski powinny być obok siebie i w pobliżu piwa, słodycze powinny ze sobą sąsiadować itp.). – Bardzo istotne jest stworzenie wrażenia „bogatego” asortymentu oraz „pełnej półki” – podkreśla Cezary Filipowicz. Zwraca również uwagę na wsparcie sprzedaży poprzez odpowiednie oświetlenie, w tym podpórkowe.
Eksperci wyjaśniają, że poszczególne poziomy półek mają różną siłę dotarcia do klienta. 40 proc. osób odwiedzających sklep dokonuje zakupu produktów znajdujących się na wysokości ich wzroku. Drugi pod względem jakości poziom to wysokość łokcia – z tej strefy klienci kupują ok. 30 proc. zakupów. Półki powyżej wzroku klienta oraz znajdujące się niżej niż poziom łokcia odpowiadają jedynie za ok. 15 proc. sprzedaży.
Zgodnie z zaleceniami specjalistów artykuły promowane powinny znajdować się w najlepszych strefach sprzedażowych. To dobre miejsce dla produktów z wyższą marżą, produkty aktualnie reklamowanych czy produktów impulsowych. Towary pierwszej potrzeby oraz produkty tanie powinny znajdować się w gorszych obszarach sprzedażowych

Przestrzeń wzorowo zoptymalizowana

Niesłychanie ważnym elementem zarządzania przestrzenią jest optymalizacja przestrzeni w sklepie. Warto zwrócić uwagę na to, aby sklep był odpowiednio rozplanowany. Lada sprzedaży powinna być odpowiednio umiejscowiona, kluczowe regały i urządzenia czyli lady chłodnicze i napoje powinny znaleźć się w strefie przedklasowej a regały znajdujące się za kasą powinny być odpowiednio ustawione. Duże znaczenie ma również optymalna budowa lady kasowej i impulsowej.
– Bardzo ważne, aby klient był odpowiednio prowadzony po sklepie. Chodzi o to, aby przeszedł obok jak największej liczby indeksów towarowych, ale jednocześnie nie można go „przeganiać” po sklepie – tłumaczy Cezary Filipowicz. Właściciel stacji powinien również pamiętać o odpowiedniej szerokości przejścia między regałami, właściwym oświetleniu w tym prawidłowym wykorzystaniu oświetlenia naturalnego. Duże znaczenie ma również prawidłowa budowa frontu sklepu czyli witryn oraz strefy przed sklepem oraz stworzenie właściwych progów komunikacyjnych: lady, strefy chłodnej, napoi, strefy produktów non-food, oraz strefy konsumpcyjnej i łazienki dla klientów (jeśli takie są).
Jak podkreśla Cezary Filipowicz z Grupy Rota optymalizację powierzchni sklepowej powinno się wykonać na etapie projektowania stacji, przed oddaniem projektu do uzyskania pozwolenia na budowę oraz i przed rozpoczęciem budowy. – Jeśli obiekt już stoi trzeba przeznaczyć na to trochę czasu i środków o przebudować obiekt w ciągu 7-14 dni z pomocą doświadczonego projektanta i kierownika budowy – podkreśla Filipowicz.
 

Opublikowano: 20.04.2010
Aktualizacja: 20.04.2010