St1 chce kupić szwedzkie i fińskie stacje Shella

Udostępnij artykuł

Shell planuje sprzedać swoje fińskie i szwedzkie stacje paliw oraz inne aktywa, w tym rafinerię. Wartość transakcji nie jest jeszcze znana. W ostatnim czasie koncern Royal Dutch Shell sprzedał swoją rafinerię w Niemczech. Na początku lipca 2010 r. wyzbył się swoich aktywów (sieć detaliczna, hurtownie, magazyny, firmy zajmujące się dystrybucją LPG i olejów silnikowych) w Grecji. Transakcję oszacowano na 245, 6 mln euro (333 mln dol. ). Koncern sprzedał także udziały spółki Shell Gas (LPG). W Polsce Shell posiada 296 stacji paliw. Jak zapewnia biuro prasowe spółki, aktywa Shell w Polsce nie są przeznaczone do sprzedaży.

Sprzedaż aktywów Shella w Europie to efekt strategii koncernu polegającej na redukcji swoich zdolności produkcyjnych Europie o 15 proc. Działania te wpisują się w dążenia firmy do ograniczenia stanu posiadania w obszarze sprzedaży detalicznej i koncentrowania się na rynkach z dużym potencjałem wzrostu.

Shell od ponad 100 lat zajmuje się poszukiwaniem i wydobywaniem ropy naftowej i gazu. Zatrudnia około 102 000 osób w ponad 100 krajach i innych terytoriach. Główna siedziba firmy znajduje się w Hadze w Holandii, a funkcję dyrektora głównego sprawuje Peter Voser. Firmą macierzystą jest Royal Dutch Shell plc, zarejestrowana w Anglii i Walii. Shell prowadzi działalność w Polsce od lat 20-tych XX wieku. Dzisiaj w Polsce działa prawie 300 stacji.

St1 z kolei jest fińską firmą energetyczną, zajmującą się sprzedażą wysokiej jakości paliw, energii elektrycznej i cieplnej. W niecałe dziesięć lat firma stała się ważnym graczem na fińskim i szwedzkim rynku paliwowo-energetycznym. W Polsce firma St1 rozbudowuje się z miesiąca na miesiąc. Sieć bezobsługowych stacji paliw zamierza objąć swoim zasięgiem różne regiony Polski.

Opublikowano: 08.09.2010
Aktualizacja: 08.09.2010