Stacja wymiany akumulatorów zamiast ładowania elektryków

Udostępnij artykuł

W Niemczech otwarto pierwszą, całkowicie automatyczną stację wymiany akumulatorów dla ciężarówek elektrycznych. Kierowca nie musi czekać na naładowanie baterii. Akumulator jest wymieniany i samochód może jechać dalej. Cały proces trwa kilkanaście minut.

ladowanie symbol grafika
Paul Brennan/Pixabay

Na nowo otwartej stacji w Brandenburgii, przy autostradzie A13 wprowadzono innowacyjne rozwiązanie. Punkt oferuje wymianę akumulatorów w ciężarówkach elektrycznych. Procedura trwa mniej więcej tyle, co tankowanie diesla.

Aby można było ten proces przeprowadzić to elektryczna ciężarówka musi być do tego odpowiednio dostosowana. Rozwiązanie stosowane na stacji jest obecnie na etapie testów i sprawdzania, czy taki system można byłoby wprowadzić na szerszą skalę. Obecnie ze stacji wymiany akumulatorów korzystają dwie ciężarówki należące do firmy Reinert Logistics.

Stacja Benzynowa & Convenience Store
>> kliknij, aby się zapoznać się z pełnym wydaniem <<

SB CS okladka

Rozwiązanie ma swoje zalety i wady. Zaletą jest to, że dzięki wymiennym akumulatorom, ich pojemność można znacząco zmniejszyć, wadą pozostaje fakt, że na wymienne baterie również trzeba wygospodarować miejsce w pojeździe. Stosowanie takiej innowacji wymaga również zakupu bardzo kosztownych zestawów z bateriami, tak, by można je było naprzemiennie ładować.

źródło: E100

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału zabronione.

Opublikowano: 30.11.2023
Aktualizacja: 30.11.2023