Sterownik Petromis na stacji Shell

Udostępnij artykuł

Na stacji znajduje się sklep o powierzchni 100 metrów kwadratowych, kącik gastronomicznych. Paliwa sprzedawane są z łącznie sześciu dystrybutorów: trzech wielopaliwowych, dwóch LPG i jednego ON dla samochodów ciężarowych.

Generalny wykonawca wyposażenia, firma Grand Technology z Krakowa zastosowała system kasowy Mc Spal wyprodukowany przez firmę Mc Comp. Sterownik dostarczyła krakowska firma Petromis.

Jej sztandarowy sterownik to model PS3010. Sterownik dystrybutorów PS3010 jest uniwersalnym sterownikiem o budowie modularnej, może współpracować z różnymi typami dystrybutorów, systemów POS, wieżami cen i kontrolerami zbiorników. Jest to całkowicie nasz projekt zbudowany w oparciu o bardzo wydajny mikrokontroler Firmy SIEMENS, nie zawiera on elementów mechanicznych takich jak dyski HDD i FDD oraz wentylatorów, itp.

Dane zapisywane są w pamięci RAM podtrzymywanej bateryjnie i zabezpieczonej sprzętowym WATCHDOG w razie zaniku napięcia zasilania (dane są pamiętane przez co najmniej 60 dni przy braku zasilania). Dystrybutory podłącza się do oddzielnych kanałów transmisji, rozdzielenie przyłącza dystrybutorów pozwala na pracę stacji paliw w razie uszkodzenia jednego z nich(nie działa tylko jeden, reszta działa poprawnie). System POS poprzez sterownik PS3010 ma możliwość kontroli i sterowania różnymi dystrybutorami w jednakowy sposób, niezależnie od ilości, typów i różnorodności podłączonych na stacji dystrybutorów. Sterownik PS3010 komunikuje się z systemem POS za pomocą złącza RS232 (opcjonalnie RS485 lub pętla prądowa 20mA).

Do podłączenia dystrybutorów można wykorzystać 16 niezależnych kanałów i dodatkowo jeden oparty o adresowanie dystrybutorów. Do podłączenia wież cen RS485 (opcjonalnie RS422, RS232, pętla prądowa). Do podłączenia kontrolera zbiorników RS232 (opcjonalnie RS485, RS422, pętla prądowa).

Dla małych stacji proponowana jest uproszczona wersja sterownika: PS4004.
 

Opublikowano: 02.06.2010
Aktualizacja: 02.06.2010