Adam Sikorski: Sukcesywny rozwój Grupy Unimot

Udostępnij artykuł

[TYLKO U NAS] W naszej strategii biznesowej na lata 2018-2023 nakreśliliśmy potrzebę dywersyfikowania źródeł przychodu i teraz wykorzystaliśmy szansę, jaka pojawiła się na rynku, do zwiększenia skali działalności – mówi Adam Sikorski, prezes zarządu Unimot.

Adam Sikorski Stacja Benzynowa Convenience Store

Co transakcja przejęcia 100% akcji Lotos Terminale oznacza dla Grupy Unimot?

Sfinalizowana 7 kwietnia transakcja przejęcia 100% akcji Lotos Terminale jest kolejnym etapem sukcesywnego rozwoju i umacniania Grupy Unimot na pozycji największego niezależnego operatora na rynku paliw w Polsce. W naszej strategii biznesowej na lata 2018-2023 nakreśliliśmy potrzebę dywersyfikowania źródeł przychodu i teraz wykorzystaliśmy szansę, jaka pojawiła się na rynku, do zwiększenia skali działalności. Dzięki transakcji nasze aktywa rozszerzyły się o 9 terminali paliwowych i dwa zakłady produkcji asfaltu. Tym samym staliśmy się trzecim graczem na rynku magazynowania paliw, posiadającym ponadto status Niezależnego Operatora Logistycznego, czyli podmiotu, który usługi magazynowania oferuje wszystkim zainteresowanym na rynku, a także drugim graczem na rynku sprzedaży asfaltów. Ponadto wraz z aktywami do Grupy Unimot przeszło ponad 400 pracowników, co oznacza, że nasza organizacja zwiększyła się ponad dwukrotnie. Do naszych kluczowych lokalizacji dołączyły Czechowice-Dziedzice, Jasło, Poznań, Rypin, Piotrków Trybunalski, a także Szczecin, Bolesławiec, Gdańsk i Gutkowo, gdzie znajdują się terminale paliwowe. To duże wyzwanie, ale jesteśmy na nie przygotowani.

Jak długo Grupa Unimot przygotowywała się do finalizacji umowy?

Dla nas proces rozpoczął się jeszcze w 2021 r., kiedy rozpoczęliśmy negocjacje dotyczące wystawionych na sprzedaż aktywów Grupy Lotos. Prace przyspieszyły po podpisaniu przedwstępnej umowy zakupu w styczniu 2022 r. Powołaliśmy interdyscyplinarny zespół wewnętrznych fachowców wsparty najlepszymi doradcami z zewnątrz, żeby po połączeniu płynnie wejść w rolę właściciela i zarządzającego. Przygotowanie do transakcji wymagało także zmian organizacyjnych wewnątrz naszej Grupy. W sierpniu 2022 r. wydzieliliśmy do spółki Unimot Paliwa działalność związaną z obrotem paliwami, biopaliwami i gazem LPG. Wszystko po to, żeby rozdzielić działalność handlową od zarządzania logistyką, która zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej musi pozostać niezależna i być dostępna dla innych uczestników rynku.
Przygotowania do transakcji wymagała także… Cały wywiad publikujemy w Stacji Benzynowej & Convenience Store marzec-kwiecień 2023. Kliknij, aby zapoznać się z pełną treścią.

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału zabronione.

Opublikowano: 22.05.2023
Aktualizacja: 26.05.2023