Usługa cash back ważna dla stacji paliw

Udostępnij artykuł

– Także w mniejszych miastach i miejscowościach, gdzie bankomatów jest bardzo mało, albo w ogóle ich nie ma. I to rozszerzenia w okresie wakacyjnym, gdy wielu posiadaczy kart Visa podróżuje samochodami – dodaje.

– Jestem przekonany, że wielu klientów stacji PKN Orlen doceni wygodny i bezpieczny dostęp do ciągle potrzebnej gotówki, a nowa usługa zachęci ich również do tego, by używali kart właśnie do płatności, do czego karty zostały przede wszystkim stworzone – uważa Jakub Kiwior.

– Usługa Visa cash back została wprowadzona do sieci stacji Orlen i Bliska przez agenta rozliczeniowego First Data Polska, który aktywnie promuje tę usługę sukcesywnie wprowadzając ją u obsługiwanych przez siebie akceptantów – wyjaśnia dyrektor Visa Europe.

– Wprowadzeniem tej usługi są zainteresowane kolejne sieci detaliczne, w tym także stacji paliw – dodaje.

– Usługa Visa cash back dzięki której posiadacze polskich debetowych kart Visa mogą podejmować kwoty do 200 złotych z kasy sklepowej w sklepie, supermarkecie czy na stacji benzynowej zadebiutowała w Polsce niecałe 4 lata temu. Usługa daje wygodę dostępu do gotówki w kasie sklepowej podczas płacenia kartą Visa za zakupy. – wyjaśnia Jakub Kiwior.

Usługę Visa cash back zaczęły wprowadzać w Polsce na jesieni 2006 r. trzy banki (PKO BP, mBank oraz MultiBank) oraz dwóch agentów rozliczeniowych (First Data Polska i eService), w kilkudziesięciu placówkach w Warszawie, m.in. w sieci stacji BP. Po roku, na jesieni 2007 r. takich placówek było ponad 3 tys. a obecnie jest ich już ponad 22 tys. w całej Polsce. Z Visa cash back można korzystać zarówno w sklepach prowadzonych przez indywidualnych właścicieli, jak i w placówkach wielu lokalnych i regionalnych sieci oraz w rosnącej liczbie sieci ogólnopolskich, jak np. hipermarkety Real, sklepy Żabka, stacje paliw BP, salony EMPiK.

Usługa Visa cash back rozpowszechniła się w niektórych krajach – w Europie w jest popularna bardzo w Wielkiej Brytanii (zaczęto wprowadzać ją tam prawie 20 lat temu) oraz w Skandynawii. Na świecie np. w Stanach, w Kanadzie i w Singapurze. W Europie kontynentalnej Polska zaczęła pierwsza ją wprowadzać, potem Włochy i kolejne kraje w następnych latach.

W Wielkiej Brytanii możliwość podejmowania gotówki przy płaceniu kartami Visa funkcjonuje już od niemal 20 lat i jest bardzo popularna wśród posiadaczy kart debetowych. Przykładowo, jest świadczona wraz z co czwartą transakcją w supermarkecie a praktycznie w Wielkiej Brytanii praktycznie każdy supermarket oferuje taką możliwość. Z kolei w USA z tej usługi, która także jest najbardziej popularna w supermarketach, korzysta ponad 50 proc. posiadaczy kart debetowych, a ponad 1/4 wszystkich detalistów w Stanach oferuje Visa cash back.
 

Opublikowano: 22.07.2010
Aktualizacja: 22.07.2010