Novatek Green Energy, spółka córka Novatek PAO, posiada już 10 stacji tankowania LNG zlokalizowanych na terenie Niemiec, co stanowi ok. 15 proc. lokalnego rynku. Znajdują się one w strategicznych miejscach, aby kierowcy samochodów ciężarowych przemieszczający się we wszystkich kierunkach Europy mogli znaleźć dogodny punkt tankowania na swojej trasie. Kolejne stacje tankowania LNG Novatek są w trakcie realizacji i zostaną wkrótce oddane do użytku.
Sieć stacji LNG Novatek to ważna część infrastruktury do tankowania skroplonego gazu ziemnego na niemieckiej mapie transportowej. Kierowcy mogą zaopatrzyć się w skroplony gaz ziemny Novatek w następujących miastach: Rostock, Poczdam, Buchholz, Lübbenau, Elsterheide, Neumünster, Dessau, Knüllwald, Rheda-Wiedenbrück i Vogelsdorf.
Infrastruktura do tankowania skroplonego gazu ziemnego w Niemczech jest szczególnie ważna z uwagi na położenie geograficzne i krzyżujące się główne europejskie szlaki transportu dalekobieżnego. Rozwojowi tego rynku sprzyjają udogodnienia wynikające ze zwolnienia do końca 2023 roku samochodów ciężarowych zasilanych LNG z opłat drogowych.
Stacje Novatek cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród przewoźników bijąc kolejne rekordy. Obiekty mogą obsłużyć nawet do 150 pojazdów na dobę, przy czym średnio tankowanie gazu trwa około 10 minut, a bak może pomieścić nawet do 400 kg LNG. Największą popularnością cieszy się stacja Novatek w Buchholz z uwagi na jej unikalne położenie przy autostradzie A7, u zbiegu tras prowadzących z portów nadmorskich na południe kraju.
Dogodna lokalizacja, możliwość wnoszenia opłat kartami flotowymi oraz kredytowymi to nie jedyne udogodnienia dostępne na stacjach Novatek, które obsługiwane są przez spółkę BarMalGas GmbH. Firma zapewnia swoim klientom całodobową pomoc techniczną, w tym także usługę tzw. awaryjnego tankowania LNG w sytuacji, gdy pojazd nie może samodzielnie dotrzeć do stacji, bo np. zabrakło mu paliwa na autostradzie lub znajduje się w serwisie.
Na europejskim rynku TSL widoczny jest wyraźny trend w wymianie taboru na pojazdy zasilane skroplonym gazem ziemnym. Szczególnie dotyczy to firm spedycyjnych, które już mają pozytywne doświadczenia z tego typu rozwiązaniami i doceniają nie tylko komfort jazdy, ale przede wszystkim duże oszczędności. Przewoźnicy, którzy posiadają co najmniej 30 takich pojazdów mogą skorzystać z możliwości zainstalowania stacji tankowania LNG Novatek na terenie swojej firmy i jednocześnie mogą świadczyć usługi innym podmiotom.
Spośród 10 ogólnodostępnych stacji LNG Novatek, aż 4 są zlokalizowane na terenie baz transportowych. Taki obiekt funkcjonuje od grudnia 2019 roku w Rostocku na terenie firmy Spedition Heinrich Gustke GmbH, w której ponad 50 ze 130 pojazdów zasilanych jest skroplonym gazem ziemnym. Stacja ta jest jednocześnie pierwszą neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla stacją tankowania LNG Novatek w Europie.
– Zgodnie z przyjętą strategią, jako producent i dostawca LNG, angażujemy się w rozwój infrastruktury tankującej, która powstaje w Niemczech oraz w Polsce. Nasze intensywne działania w tym zakresie są odpowiedzią na ogromne zapotrzebowanie na rynku – powiedział Dariusz Bratoń, prezes Novatek Green Energy.
Skroplony gaz ziemny to czyste i ekonomiczne paliwo napędowe, które obecnie wyznacza trendy na globalnym rynku transportowym, bo chociaż duże nadzieje pokłada się w wodorze oraz energii elektrycznej, to są to rozwiązania dopiero we wstępnej fazie rozwoju, czego nie można już powiedzieć o LNG.