Wyłudzili prawie miliard złotych z VAT – zatrzymały ich KAS i CBŚP

Udostępnij artykuł

Funkcjonariusze warmińsko-mazurskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) i Centralnego Biura Śledczego Policji Zarządu w Olsztynie (CBŚP) zatrzymali 5 osób z grupy przestępczej, która zajmowała się obrotem paliwami i praniem brudnych pieniędzy. Grupa działała w latach 2014-2017 i spowodowała straty budżetu państwa z tytułu podatku VAT na prawie 1 mld zł. Na poczet przyszłych kar prokurator zabezpieczył majątek podejrzanych na prawie 25 mln zł.

Funkcjonariusze Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Olsztynie (WMUCS), na polecenie Prokuratury Regionalnej w Białymstoku, zatrzymali 5 kolejnych osób. Śledztwo dotyczyło zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wyłudzaniem podatku VAT i praniem brudnych pieniędzy w obrocie paliwami.

Zarzuty i środki zapobiegawcze

Prokurator zarzucił zatrzymanym udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która zajmowała się obrotem paliwami, posługiwała się nierzetelnymi fakturami VAT. Grupa wykorzystywała je do zaniżania należności podatkowych, a także prania brudnych pieniędzy.

Podejrzani zostali objęci dozorem Policji, zakazem wzajemnego kontaktowania się z innymi podejrzanymi oraz poręczeniami majątkowymi.

Mechanizm działania grupy

Członkowie grupy przestępczej, w ramach kontrolowanego łańcucha podmiotów gospodarczych, nabywali wewnątrzwspólnotowo z innych krajów Unii Europejskiej paliwa płynne, przy udziale tzw. znikających podatników. Sprzedaż paliw na terenie kraju była następnie fakturowana na kolejne podmioty (bufory), przy czym pierwsi nabywcy (znikający podatnicy) nie odprowadzali należnego podatku od towarów i usług. Odsuwali w ten sposób podejrzenia od ostatniej spółki w łańcuchu podmiotów, czyli rzeczywistego nabywcy paliwa.

Działalność grupy spowodowała straty budżetu państwa z tytułu podatku VAT na prawie 1 mld zł.

Fikcyjni prezesi spółek

Zatrzymani mężczyźni zajmowali się werbowaniem osób w trudnej sytuacji materialnej, na które rejestrowane były spółki „słupy”. Fikcyjni prezesi za wynagrodzenie w granicach 2000 zł zobowiązywali się do podpisywania umów, zakładania rachunków bankowych i przekazywania kart, haseł dostępowych oraz urządzeń uwierzytelniających w ręce „opiekunów”.

Zatrzymani uczestniczyli w procederze prania brudnych pieniędzy, transferowali środki finansowe za pośrednictwem bankomatów i kantorów wymiany walut.

Zarzuty usłyszało ponad 200 osób

Funkcjonariusze WMUCS i CBŚP zatrzymali 5 osób na terenie woj. kujawsko-pomorskiego.

Było to kolejne zatrzymanie w ramach śledztwa Prokuratury Regionalnej w Białymstoku. Dotychczas zarzuty usłyszało już ponad 200 podejrzanych, z czego 5 osób tymczasowo aresztowano. Pozostałe osoby zostały objęte dozorem Policji, zakazem opuszczania kraju i poręczeniami majątkowymi na ponad 5 mln zł.

Zabezpieczony majątek sprawców

Na poczet przyszłych kar prokurator zabezpieczył majątek podejrzanych, w tym również w ramach tzw. konfiskaty rozszerzonej, na prawie 25 mln zł. Zajęte zostały nieruchomości i ruchomości w kraju i zagranicą, m.in. 4 luksusowe samochody sportowe o wartości ok. 2,8 mln zł, gotówkę i lokaty bankowe, a także udziały w spółkach.

Za zarzucone przestępstwa podejrzanym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Źródło: Krajowa Administracja Skarbowa

STACJE PALIW – SPRZEDAŻ DETALICZNA – RAPORT 2022
>> kliknij, aby się zapoznać się z pełnym wydaniem <<

Stacje Paliw Sprzedaż Detaliczna RAPORT 2022

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.

Opublikowano: 27.10.2022
Aktualizacja: 27.10.2022