Wzrost produkcji paliw płynnych w 2022 roku

Udostępnij artykuł

Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego przedstawiła wyniki corocznego raportu dotyczącego paliw płynnych. Z informacji zebranych przez POPiHN wynika, że produkcja paliw w 2022 roku wyniosła 28 mln m3 i wzrosła o 5% rok do roku. Większość produkcji trafiła na krajowy rynek, ale sporo było eksportowanej – przede wszystkim do Ukrainy.

paliwo dla rolnikow

Wzrosła produkcja oleju napędowego, paliwa lotniczego JET oraz benzyn silnikowych. Spadła natomiast produkcja gazu LPG i ciężkiego oleju opałowego. Zdecydowana większość produkcji zaspokajała przede wszystkim potrzeby polskiego rynku, ale olej napędowy i benzyny silnikowe wysyłane były również na eksport, przede wszystkim do Ukrainy.

LIDERZY RYNKU – DOSTAWCY DLA STACJI PALIW – RAPORT 2023
> kliknij, aby się zapoznać się z pełnym wydaniem <

Liderzy Rynku Dostawcy dla Stacji Paliw RAPORT okladka

W stosunku do poprzedniego roku produkcja paliw wzrosła o 5%, czyli o 1,3 mln m3. Na ten wynik składa się produkcja rafineryjna oraz blendowanie paliw. Łącznie produkcja benzyn silnikowych, oleju napędowego, gazu LPG, paliwa lotniczego JET oraz olejów opałowych wyniosła 28,5 mln m3.

Jak wynika z raportu POPiHN, produkcja krajowych rafinerii była niewystarczająca, aby zaspokoić potrzeby polskiego rynku, dlatego trzeba było wykorzystywać dostawy spoza Polski.

źródło: POPiHN

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

Opublikowano: 31.03.2023
Aktualizacja: 31.03.2023