Z którym prezydentem Polacy chcą iść na piwo?

Udostępnij artykuł
Grupa Żywiec już po raz czwarty przeprowadziła badanie „Z kim na piwo”, sprawdzając na ogólnopolskiej próbie respondentów, z którymi prezydentami i kandydatami na prezydentów polskich miast najchętniej wybralibyśmy się na piwo. Robert Biedroń, Patryk Jaki i Rafał Trzaskowski – z tymi politykami Polacy najchętniej napiliby się piwa.

Na podium

Pierwsze miejsce w najnowszej edycji zajął prezydent Słupska Robert Biedroń, którego wskazało aż 32 proc. respondentów. Podium uzupełnili kandydaci na prezydenta stolicy – Patryk Jaki, z wynikiem 15 proc. oraz Rafał Trzaskowski, zdobywając 13 proc. głosów

Pierwsza dziesiątka

Kolejne miejsca w jesiennej edycji badania zajęli politycy związani z Krakowem – chęć wypicia piwa z Małgorzatą Wassermann, kandydatką na prezydenta tego miasta, zadeklarowało 12 proc. ankietowanych, a z Jackiem Majchrowskim obecnie pełniącym to stanowisko – 10 proc. respondentów. Co dziesiąty ankietowany wskazał także prezydenta Wrocławia, Rafała Dutkiewicza. Na siódmej pozycji z wynikiem 9 proc. znalazła się Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi, a tuż za nią obecnie urzędująca prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, także otrzymując 9 proc. głosów. Pierwszą dziesiątkę zamykają kolejno Sławomir Nitras, kandydat na prezydenta Szczecina (7 proc.), Piotr Adamowicz, prezydent Gdańska (7 proc.) oraz Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania (6 proc.).

STACJA BENZYNOWA & CONVENIENCE STORE
NAJBARDZIEJ PRAKTYCZNE, NOWOCZESNE I NIEZALEŻNE
CZASOPISMO BRANŻY STACJI PALIW
> link do aktualnego numeru <

Prezydenci i kandydaci

Wyniki samorządowej edycji rankingu wskazują też, że chociaż Polacy w większości chcą napić się piwa z obecnie urzędującymi prezydentami miast, to kandydaci na prezydentów (Patryk Jaki, Rafał Trzaskowski oraz Małgorzata Wassermann) cieszą się szczególnym zainteresowaniem zajmując miejsca w czołówce rankingu.

Poprzednie edycje rankingu

To już czwarta edycja rankingu „Z kim na piwo”, po raz pierwszy uwzględniająca wyłącznie prezydentów i kandydatów na prezydentów polskich miast. Samorządowcy, którzy znaleźli się na podium tegorocznego rankingu, byli równie chętnie wskazywani przez ankietowanych w styczniowej edycji badania koncentrującej się na ogólnopolskich politykach. Wtedy Robert Biedroń zajął drugie miejsce zdobywając 44 proc. głosów, ustępując Prezydentowi Andrzejowi Dudzie z 47 proc. wynikiem. Rafała Trzaskowskiego wskazało 30 proc. respondentów, a Patryka Jakiego 27 proc.

„Z kim na piwo” to cykliczne badanie Grupy Żywiec badające sympatie Polaków względem osób publicznych, polityków oraz liderów opinii publicznej. Edycja „Z kim na piwo w samorządach” powstało na zlecenie Grupy Żywiec przy wsparciu agencji badawczej SW Research. Badanie CAWI przeprowadzone wśród 2101 internautów w wieku powyżej 18 lat. Badanie zostało zrealizowane w dniach 20-26 lipca 2018 na ogólnopolskiej próbie respondentów, dobranej z uwzględnieniem proporcji ludności poszczególnych województw.

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

Opublikowano: 05.09.2018
Aktualizacja: 05.09.2018