Zakaz handlu w niedziele – nowe zasady od lutego 2022

Udostępnij artykuł

We wtorek 1 lutego br. wchodzą w życie znowelizowane przepisy ustawy o zakazie handlu w niedziele. Uniemożliwią one działalność tym sklepom w niedziele, które omijały zakaz pod pretekstem świadczenia usług pocztowych. Stacje paliw z racji charakteru swojej działalność pozostaną placówkami handlowymi, których wciąż nie obejmuje zakaz handlu w niedziele i święta.

zakaz handlu
zakaz handlu

Zakaz handlu

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta obowiązuje już od marca 2018 roku, jednak dni niehandlowych wypadało ledwie kilka. W 2019 roku dzień handlowy wypadał tylko w ostatnią niedzielę każde go miesiąca. W 2020 roku wypadało już tylko siedem niedziel handlowych.

Omijanie ustawy

Na zakazie handlu najbardziej stracili sieciowi detaliści. Jednak dość szybko znaleźli oni lukę w przepisach, która ponownie pozwalała im na uruchomienie sprzedaży w dni świąteczne. Współpraca z silnie rozwijającymi się firmami oferującymi niezależne usługi dostawy przesyłek okazały się furtką dla największych sieci handlowych. Umożliwienie odbioru przesyłek w sklepach było więc pretekstem do ominięcia przepisów i otwarcia sklepów także w niedziele. Placówki pocztowe, podobnie jak stacje paliw, były wyłączone z zakazu.

Nowelizacja ustawy

18 października 2021 r. Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zakazie handlu w niedzielę. Pełen tytuł dokumentu to „Ustawa z dnia 14 października 2021 r. o zmianie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni”.

„Celem ustawy z dnia 14 października 2021 r. o zmianie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni jest wyeliminowanie nieprawidłowego stosowania zawartych w ustawie wyłączeń pozwalających na prowadzenie handlu i wykonywanie czynności związanych z handlem w niedzielę i święta. Ustawa wprowadza zmiany w ustawie z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta oraz w niektóre inne dni (Dz. U. z 2021 r. poz.936)” – czytamy w oficjalnym dokumencie kancelarii prezydenta.

Ustawa wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia. Nastąpi to we wtorek 1 lutego 2022 r. Niedziela 6 lutego br. będzie zatem pierwszą po zmianie przepisów, kiedy markety (np. Biedronka), nie będą mogły prowadzić działalności, powołując się na świadczenie usług pocztowych.

Wedle nowych przepisów, aby placówka świadcząca usługi pocztowe mogła być otwarta w niedziele, świadczenie usług pocztowych musi być działalnością przeważającą. Oznacza to, że działalność wykonywana w danej placówce handlowej musi stanowić co najmniej 40 proc. miesięcznego przychodu ze sprzedaży detalicznej.

Sieci się nie poddają

Znowelizowana ustawa sprawi, że markety w niedziele niehandlowe pozostaną zamknięte. Jednak właściciele największych sieci przygotowały rozwiązania, które pozwolą pozyskać klientów nawet pomimo zamknięcia placówek stacjonarnych. Firma Auchan zapowiedziała uruchomienie od 6 lutego br. sklepu internetowego. W ramach tej usługi produkty zamówione na stronie zakupy.auchan.pl/ dostarczane są bezpośrednio do domów klientów.

Pozostali duzi detaliści, tacy jak Biedronka czy Carrefour, na razie nie komunikowali na szeroką skalę planowanych działań w związku z uszczelnieniem ustawy o zakazie handlu w niedziele.

Autor: Edwin Kaniuk