15 proc. stacji paliw działa w szarej strefie

Udostępnij artykuł

W Polsce funkcjonuje legalnie obecnie ponad 6 700 stacji paliw – wynika z danych POPiHN za I półrocze 2010 r. Organizacja szacuje jednak, że rzeczywista liczba stacji może być większa nawet o 10 – 15 proc.

– Ogólnopolski rejestr stacji umożliwiłby poszczególnym służbom kontrolnym lepszą wymianę informacji, a co za tym idzie – lepszą kontrolę podmiotów działających na tym rynku- uważają przedstawiciele Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego. – Obecnie jest tak, że nielegalnie działające stacje nie przechodzą kontroli, bo służby nie wiedzą o ich istnieniu – ocenia Krzysztof Romaniuk z POPiHN-u. Eliminacja z rynku stacji działających bez niezbędnych zezwoleń i niespełniających warunków technicznych zwiększyłaby wpływy do krajowego budżetu – dodaje Romaniuk.

Odpowiedzialnym za stworzenie centralnego rejestru stacji paliw jest ministerstwo spraw wewnętrznych i administracji. Dotychczas w kraju powstały w większości województw specjalne platformy monitorujące działalność stacji paliw na swoim terenie, są one jednak ze sobą niespójne.

Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego powstała w 1995 roku. Podstawowym jej zadaniem jest tworzenie płaszczyzny do współpracy pomiędzy koncernami paliwowymi działającymi na polskim rynku. Członkami POPiHN są następujące firmy: BP, ExxonMobil, Fuchs Oil, J&S Energy, Grupa Lotos, Lukoil Polska, Neste Polska, OLPP, PERN "Przyjaźń", PKN Orlen, Shell, Slovnaft, Statoil, Tanquid, Total.

Opublikowano: 15.09.2010
Aktualizacja: 15.09.2010