W Polsce działa nieco ponad 6 700 stacji paliw, z czego ponad 3 tysiące jest własnością niezależnych właścicieli. Nieco ponad 25 proc. udziału w rynku posiada polski koncern PKN Orlen. Prawie 8 proc. stacji jest zrzeszona w małych prywatnych sieciach. 5,8 proc. stacji należy do koncernu BP, i niemal tyle samo do sieci Shell. Prawie 5 proc. stacji należy do grupy Lotos, 4,4 proc. do sieci Statoil. Po niecałe 2 proc. udziału w rynku ma Łukoil. I Neste.
Jeżeli chodzi o zmianę ilości stacji w stosunku do I półrocza 2009 to PKN Orlen i Lotos zanotował zmiany na minusie, odpowiednio: o 1,1 proc. i 0,1 proc. Zmiany na plusie zanotowały takie sieci jak: BP ( +0,3 proc.), Shell (0,4 proc.), Statoil (0,2 proc.), a także operatorzy niezależni (1,2 proc) i markety (0,2 proc.).
Największy koncern działający w Polsce -PKN Orlen – jest jedną z największych korporacji przemysłu naftowego w Europie Środkowo-Wschodniej. Zajmuje się przede wszystkim przerobem ropy naftowej na benzyny bezołowiowe, olej napędowy, olej opałowy, paliwo lotnicze, tworzywa sztuczne i wyroby petrochemiczne.
Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego powstała w 1995 roku. Podstawowym jej zadaniem jest tworzenie płaszczyzny do współpracy pomiędzy koncernami paliwowymi działającymi na polskim rynku. Członkami POPiHN są następujące firmy: BP, ExxonMobil, Fuchs Oil, J&S Energy, Grupa Lotos, Lukoil Polska, Neste Polska, OLPP, PERN "Przyjaźń", PKN Orlen, Shell, Slovnaft, Statoil, Tanquid, Total.