ABW zatrzymała 9 osób za oszustwa w obrocie paliwami

Udostępnij artykuł
Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali 9 osób – członków zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się uszczuplaniem podatku VAT i akcyzy w związku z obrotem paliwami oraz praniem brudnych pieniędzy. W wyniku procederu, w którym uczestniczyły zatrzymane osoby straty Skarbu Państwa wyniosły około 93 mln złotych. Do zatrzymań doszło między 30 listopada a 14 grudnia br.

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Łodzi prowadzi śledztwo przeciwko zorganizowanej grupie przestępczej, zajmującej się wprowadzaniem do obrotu na terytorium RP oleju smarowego, jako oleju napędowego. Działania grupy prowadziły do popełnienia przestępstw skarbowych oraz prania brudnych pieniędzy. Przestępczy proceder doprowadził do uszczuplenia należności publicznoprawnych w postaci akcyzy oraz podatku od towarów i usług.

Jak ustalono członkowie grupy w latach 2012-2013 r. dokonywali w Niemczech nabycia oleju smarowego na firmy „słupy” zarejestrowane poza granicami RP. Następnie, olej ten trafiał na polski rynek i był sprzedawany jako olej napędowy bez odprowadzania należnych podatków. Szacowane straty Skarbu Państwa z tytułu nieodprowadzonego podatku VAT i akcyzy wyniosły około 93 mln złotych.

Zatrzymani to m.in.: prezes oraz pracownik spółki pośredniczącej w nabywaniu oleju smarowego oraz osoby związane z zagranicznymi firmami „słupami”.

Wobec sześciu podejrzanych sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. W sprawie, do chwili obecnej, zarzuty przedstawiono dziewiętnastu osobom. Niewykluczone są kolejne zatrzymania.

Podejrzanym grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 10 lat.

Źródło: ABW

Opublikowano: 16.12.2021
Aktualizacja: 16.12.2021