Andrzej Kondys o samoobsługowej sprzedaży na stacjach Moya

Udostępnij artykuł

[TYLKO U NAS] Najwcześniej w kwietniu br., po zakończeniu testów maszyny vendingowej na stacji w Rumi, podejmiemy decyzję o ewentualnych nowych lokalizacjach – mówi Andrzej Kondys. W specjalnej rozmowie z redakcją portalu Petrolnet dyrektor do spraw operacyjnych Moya, członek zarządu Anwim, mówi o szansach rozwoju sprzedaży samoobsługowej na stacjach Moya.

Andrzej Kondys
Andrzej Kondys

Vending na stacji Moya

Na początku listopada 2021 r. wdrożyli państwo pilotażowy koncept zautomatyzowanej sprzedaży produktów pozapaliwowych. Do testów wybrali państwo stację samoobsługową Moya express w Rumii, w województwie pomorskim. Czy może Pan opisać ten koncept: na ile szeroką ofertę udostępnia kierowcom?

Rozpoczęliśmy pilotaż polegający na rozszerzeniu sprzedaży na stacjach samoobsługowych o produkty pozapaliwowe. Stacje samoobsługowe wpisały się w oczekiwania i potrzeby naszych klientów. Tankowanie oraz rozliczenia są tu bardzo szybkie i wygodne, a ceny paliw niższe niż na stacjach konwencjonalnych. Co więcej, dzięki samodzielnej obsłudze i braku kontaktu z innymi osobami, na stacjach samoobsługowych zapewniamy jeszcze wyższy poziom bezpieczeństwa. W czasach pandemii ma to szczególne znaczenie.

Zauważyliśmy, że klienci, tak chętnie korzystający z obiektów tego typu, chcieliby mieć możliwość zakupu także kawy, przekąski czy innych produktów. Priorytetem było jednak zachowanie samoobsługowego charakteru tych stacji, dlatego powstała koncepcja zainstalowania na niektórych z nich automatów vendingowych.

Obiekt w Rumi jako pierwszy wyposażyliśmy w szafę vendingową, za pomocą której klienci mogą zaopatrzyć się w produkty pozapaliwowe. Urządzenie to umożliwia zakup artykułów spożywczych i produktów higienicznych, np. soków, wody, napojów Moya energia, słodyczy, jak żelki, batony, a także m.in. maseczek czy płynów wirusobójczych. Maszyna zapewnia także dostęp do gorących napojów, dzięki czemu można nabyć herbatę, gorącą czekoladę czy kawę – która w automacie przygotowywana jest ze specjalnie wyselekcjonowanych ziaren najwyższej jakości.

Maszyna vendingowa pozwala także zatankować płyn do spryskiwaczy. Jest to nie tylko bardzo praktyczne rozwiązanie, lecz również ekologiczne. Samochodowy zbiornik na płyn do spryskiwaczy uzupełniamy bezpośrednio, nie wykorzystując do tego plastikowych pojemników. W ten sposób nie tylko dbamy o planetę, lecz także jesteśmy w stanie obniżyć cenę tego produktu. Jest to unikatowe rozwiązanie na polskim rynku.

Płatności w automatach vendingowych klienci realizują wyłącznie bezgotówkowo, za pomocą kart płatniczych.

Współpraca z dostawcami

Czy cały punkt samoobsługowej sprzedaży pozapaliwowej opracowali Państwo we współpracy z jednym dostawcą? Czy może wymagał zebrania grupy kilku wyspecjalizowanych firm i połączenia ich kompetencji?

Całą pracę projektową, koncepcyjną jak i operacyjną zrealizował wewnętrznie zespół doświadczonych specjalistów Anwim. W poszczególnych elementach tego projektu współpracowaliśmy z kilkoma poddostawcami usług.

Bezpieczeństwo i Higiena

Jak podeszli Państwo do higienicznego zabezpieczenia automatu vendingowego? Rozwiązanie wymaga korzystania z dotykowych ekranów, a równocześnie na stacji nie ma pracownika, który tak jak w tradycyjnym sklepie, zadbałby o dezynfekcje np. terminala kart płatniczych.

O samoobsługowe stacje paliw nieustannie dbają pracownicy zachowując odpowiedni poziom czystości, jak i sprawność techniczną urządzeń. Do dyspozycji klientów przy tankomatach (kasach automatycznych) są rzecz jasna jednorazowe, plastikowe rękawiczki czy ręczniki papierowe. Przy automacie vendingowym dodatkowo dostępne jest urządzenie do dezynfekcji rąk. Wszystkie te rozwiązania zapewniają podwyższony poziom higieny. Przy tej okazji warto wspomnieć, że na każdej z samoobsługowych stacji regularnie, w określonych godzinach, pełnione są dyżury, podczas których pracownicy są do dyspozycji klientów.

Moya Firma – oferta dla użytkowników

Czy użytkownicy aplikacji Moya Firma będą mieli ułatwione korzystane z automatu vendingowego?

Obecnie trwają testy, które pozwolą połączyć karty flotowe z urządzeniami vendingowymi. Mamy nadzieję, że już wkrótce użytkownicy programu Moya Firma będą mogli bezgotówkowo robić zakupy w automatach vendingowych na samoobsługowych stacjach Moya express.

Testy w nowych likalizacjach

Do kiedy potrwają testy nowego rozwiązania?

Testy każdej lokalizacji będą trwały ok. 6 miesięcy. Zanim rozszerzymy vending o inne stacje Moya express, chcemy zbadać ich efektywność, wyeliminować tzw. „problemy wieku dziecięcego” i zaoferować klientom w pełni dopracowane rozwiązanie.

Kiedy ewentualnie możemy spodziewać się wdrożenia nowego rozwiązania w kolejnych lokalizacjach? Czy docelowo wszystkie stacje Moya express mogłyby zostać w nie wyposażone?

Najwcześniej w kwietniu br., po zakończeniu testów maszyny vendingowej na stacji w Rumi, podejmiemy decyzję o ewentualnych nowych lokalizacjach.

Dziękuję za rozmowę!

Rozmawiał Edwin Kaniuk

Andrzej Kondys

Do zarządu spółki Anwim Andrzej Kondys dołączył 18 października 2021 r. To doświadczony menedżer w branży FMCG oraz paliwowej. Jako dyrektor ds. operacyjnych zarządza siecią Moya w obszarze własnych i franczyzowych stacji paliw, a także odpowiada za rozwój sklepów, Caffe Moya, działu zakupów centralnych oraz marketingu.

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

Opublikowano: 03.02.2022
Aktualizacja: 03.02.2022