Aramco o przejęciu rafinerii Lotos

Udostępnij artykuł

[SPECJALNIE DLA NAS] „Zgodnie z polityką firmy, Aramco nie komentuje plotek ani spekulacji” – to oficjalna odpowiedź Saudi Aramco specjalnie dla Petrolnet w sprawie rzekomych informacji Radia Zet na temat zakupu przez Saudów udziałów w rafinerii Lotos.

Autor: Edwin Kaniuk

Niepotwierdzony news Radia Zet

Przypomnijmy, że w niedzielę 09.01.2022 r. na portalu Radia Zet pojawił się news, z którego miało wynikać, iż wedle informacji anonimowego źródła Orlen znalazł partnerów chętnych do zakupu części aktywów Lotosu, których sprzedaż jest warunkiem fuzji Orlen i Lotos.

Historię rozchodzenia się „newsa” i medialnej burzy wokół powstałych w jego efekcie spekulacji opisaliśmy wczoraj na naszym portalu w tekście Czy Saudowie i Węgrzy kupią aktywa Lotosu?

„News” Radia Zet przede wszystkim, co najmniej na dwa dni dostarczył, nomen omen, paliwa do podgrzewania politycznego sporu w Polsce – wokół tego, kto jest ruskim agentem, kto wspiera ludzi Putina, kto tworzy Ruski Ład zamiast Polskiego Ładu. Choć z drugiej strony pozwolił na powrót do publicznej debaty w zakresie znacznych kosztów, czy wręcz strat i zagrożeń dla polskiej gospodarki, które wynikną z zastosowania środków zaradczych Komisji Europejskiej.

Biorąc pod uwagę całą słuszność debaty zapomniano jednak, że powstała ona w oparciu o opinię nieujawnionego źródła.

Do sprawy odniósł się Orlen – którego pełne oświadczenie cytujemy w tekście Czy Saudowie i Węgrzy kupią aktywa Lotosu?

Jednak w dyskusji nie pojawiły się ani głosy Saudi Aramco, ani MOL-a, które potwierdziłyby lub zdementowały pogłoski rozpowszechniane za przyczyną tekstu Radia Zet.

Korespondencja z Saudi Aramco

Redakcja Petrolnet w poniedziałek 10.01.2022 r. nawiązała kontakt z przedstawicielami Saudi Aramco. Poprosiliśmy koncern o zweryfikowanie informacji, czy rzeczywiście jest zainteresowany zakupem 30 proc. udziałów w gdańskiej rafinerii. Zapytaliśmy również, czy Saudi Aramco prowadzi negocjacje z PKN Orlen w sprawie zakupu części aktywów Grupy Lotos.

Jeszcze wczoraj przedstawiciele Saudi Aramco zapewnili nas o możliwie szybkim udzieleniu informacji we wskazanym zakresie. Jednak odpowiedź nadeszła dzisiaj w godzinach porannych, którą cytujemy zarówno w oryginale, jak i w polskim tłumaczeniu.

„As a matter of policy, Aramco does not comment on rumors or speculations”

„Zgodnie z polityką firmy, Aramco nie komentuje plotek ani spekulacji”

– brzmi odpowiedź działu relacji z mediami Aramco udzielona redakcji Petrolnet.

Czy ta odpowiedź cokolwiek zmienia? Oczywiście – z całą pewnością możemy powiedzieć, że wciąż nic nie wiemy.

A pytania można mnożyć w nieskończoność – chociażby zastanawiając się komu lub czemu, poza zasięgami i kliknięciami, służą publikowane w jednym z większych krajowych mediów „plotki” lub „spekulacje”?

Pytania do MOL

Podobnie jak w przypadku Saudi Aramco nasza redakcja nawiązała próbę kontaktu z firmą MOL. Węgierski koncern otrzymał od nas pakiet pytań w sprawie rzekomych planów przejęcia 80 proc. stacji Lotos w Polsce, gdyby fuzja Orlen i Lotos doszła do skutku. Jak do tej pory nie udało nam się otrzymać odpowiedzi w tej sprawie, jednak liczymy na to, że także MOL zabierze oficjalne stanowisko w tej sprawie.

Konferencja PKN Orlen

Dalsze plany Orlenu, w tym ewentualnej fuzji z Grupą Lotos i realizacji środków zaradczych, najpewniej poznamy już w środę 12.01.2022 o godz. 11.00. W środowym spotkaniu w formule on-line weźmie udział Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen, który omówi strategię rozwoju Grupy Orlen.

STACJA BENZYNOWA & CONVENIENCE STORE
– LISTOPAD-GRUDZIEŃ 2021 

> kliknij, aby się zapoznać się z pełnym wydaniem <

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.