BP liderem wśród stacji franczyzowych

Udostępnij artykuł

Na drugim miejscu uplasował się Shell z liczbą 94 stacji franczyzowych. Trzecie miejsce w tym zestawieniu zajął Statoil z liczbą 63 stacji działających w tym systemie. Jak się okazuje jedynie BP ma stosunkowo po tyle samo stacji własnych co franczyzowych (393 do 189). W przypadku sieci Shell na 384 stacje tylko 94 z nich działa we franczycie. W przypadku sieci Statoil jes podobnie – na 297 stacji paliw 63 działa w systemie franczyzowym.

Akademia Rozwoju Systemów Sieciowych, która opracowała raport zajmuje się badaniem takich obszarów jak franczyza – franchising oraz budowa i zarządzanie systemami sieciowymi. Firma dostarcza klientom rozwiązania w zakresie tworzenia i funkcjonowania systemów sieciowych – własnych, franczyzowych, agencyjnych, licencyjnych i dystrybucyjnych. Akademia specjalizuje się także w tematyce badań marketingowych, w szczególności w zakresie badań tajemniczy klient.

Firma BP rozpoczęła działalność w Polsce w 1991 r. Początkowo w Polsce działało jedynie biuro handlowe olejów dla samochodów i przemysłu. Obecnie koncern prowadzi w naszym kraju działalność w ramach następujących działów: paliwowy, gazowy, smarów i olejów oraz hurtowej sprzedaży paliw. Pierwsza stacja benzynowa BP została otwarta w Polsce 5 sierpnia 1995 roku. W następnych latach BP budowało kolejne stacje benzynowe, zarówno stacje własne BP jak i partnerskie. Obecnie BP posiada największą sieć stacji wśród zagranicznych koncernów paliwowych. Od roku 1991 firma BP zainwestowała w Polsce ponad 800 milionów dolarów, jest zaklasyfikowana do pierwszej dwudziestki polskich firm; zatrudnia ponad 3000 pracowników w kilku działach.

Opublikowano: 17.09.2010
Aktualizacja: 17.09.2010