Ceny paliw – ekspert Anwim komentuje

Udostępnij artykuł

Po grudniowej obniżce akcyzy na paliwa silnikowe, ceny na polskich stacjach istotnie spadły, jednak ostatnio znowu zbliżają się do 6-ciu zł za litr. Przyczyną tych wzrostów jest wysoka cena ropy naftowej na światowych giełdach. Ceny tego surowca sięgnęły 90 USD za baryłkę, co jest poziomem najwyższym od 8 lat. Tylko w styczniu ceny paliw gotowych na giełdach międzynarodowych wzrosły o ponad 100 USD za tonę, co powinno przełożyć się na wzrost ceny detalicznej o prawie 40 gr/l! Sytuację komentuje Zbigniew Łapiński, dyrektor ds. zaopatrzenia logistyki i klientów kluczowych, członek zarządu Anwim.

Ceny paliw w Polsce

Wysokie ceny ropy naftowej są skutkiem niestabilności na świecie. Istnieją obawy wśród inwestorów, że podaż surowca już wkrótce mocno się ograniczy. Dziś baryłka ropy kosztuje już ok. 90 USD, natomiast według analityków może niedługo przekroczyć nawet 100 USD. Drugim ważnym czynnikiem wpływającym na detaliczne ceny paliw są kursy złotego w stosunku do dolara amerykańskiego i euro. W tej chwili cena złotego jest na dość stabilnym poziomie, jednak spadki cen polskiej waluty mogą również skutkować wzrostami ostatecznych cen paliw.

26 stycznia br. prezydent złożył podpis pod ustawą będącą elementem tarczy antyinflacyjnej 2.0. Oznacza to, że 1 lutego VAT będzie niższy dla niektórych grup produktów, w tym paliw silnikowych. Stawka obniży się z 23 proc. do 8 proc. Detaliczne ceny paliw na stacjach powinny zatem gwałtownie spaść do poziomu ok. 5,30 zł/l. Biorąc pod jednak uwagę nieustanne wzrosty cen ropy naftowej, efekt niższych cen może okazać się krótkotrwały.

Zbigniew Łapiński

Zbigniew Łapiński odpowiada za zakupy, transport oraz logistykę paliw, a także za sprzedaż do klientów kluczowych. Pełni rolę prezesa zarządu ESPPOL Trade i członka zarządu Anwim.

Anwim

Anwim to jedna z największych, niezależnych firm sektora paliwowego w Polsce i operator najdynamiczniej rozwijającej się sieci stacji paliw Moya. Stacje Moya można już spotkać w ponad 370 lokalizacjach na terenie całego kraju.

Źródło: Anwim

Opublikowano: 31.01.2022
Aktualizacja: 31.01.2022