Do Polski popłynie amerykański gaz LNG

Udostępnij artykuł

PKN Orlen podpisał w środę kontrakt na dostawy do Polski gazu LNG. Umowa obowiązywać będzie przez 20 lat, a dostawy gazu rozpoczną się w 2027 roku.

Obajtek Sempra
Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen

1 mln ton rocznie ma otrzymywać Polska w ramach kontraktu, który dzisiaj podpisał prezes PKN Orlen Daniel Obajtek oraz Dan Brouillette, prezes Sempra Infrastructure. Zdaniem prezesa Obajtka zawarta umowa poprawia bezpieczeństwo energetyczne Polski. Chodzi m.in. o uniezależnienie się od dostaw gazu z Rosji. Jak poinformował na konferencji prasowej Daniel Obajtek, gazu w Polsce nie zabraknie.

– Nasze magazyny zapełnione są w 100%. Gazu w Polsce nie zabraknie. Jesteśmy zbilansowani. Jednocześnie nadal pracujemy nad łańcuchem dostaw, dlatego będziemy zwiększać wydobycie na szelfie norweskim – powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

STACJA BENZYNOWA & CONVENIENCE STORE
– LISTOPAD-GRUDZIEŃ 2022 –
> kliknij, aby się zapoznać się z pełnym wydaniem <

Stacja Benzynowa & Convenience Store

Na drodze do dywersyfikacji dostaw

Amerykański gaz ma pochodzić z terminala Port Arthur w Teksasie. O zapewnienie dostaw do Polski ma dbać Sempra Infrastructure.

– Wierzymy, że wspólnie zbudujemy bezpieczeństwo energetyczne Polski – stwierdził Dan Brouillette, prezes Sempra Infrastructure.

Zdaniem uczestników dzisiejszej konferencji, podpisana umowa to ważny dzień nie tylko dla polskiej gospodarki, ale także dla gospodarek w naszym regionie. Ma zabezpieczyć przyszły wzrost zużycia gazu w tej części Europy.

O Sempra Infrastructure

Sempra Infrastructure to amerykańska firma zajmująca się infrastrukturą energetyczną. Jest jednym z największych holdingów użyteczności publicznej w USA. Jak informuje firma, jej aktywa w 2021 r. wyceniano na 72 mld dolarów.

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału zabronione.

źródło: informacja własna

Autor: Petrolnet
Opublikowano: 25.01.2023
Aktualizacja: 25.01.2023