Tradycyjna drukarka tworzy dwa paragony – jeden dla klienta oraz kopię na sprzedawcy, który jest zobowiązany przechowywać ją przez dwa lata od zamknięcia okresu obrachunkowego. "Zwykła" drukarka jest zatem wyposażona w dwa tory drukujące z dwiema rolkami papieru.
W przypadku urządzeń z kopią elektroniczną mamy tylko jedną rolkę, na której są drukowane paragony wydawane klientom. Zapis transakcji dla sprzedawcy nie jest już drukowany. W formie elektronicznej trafia do pamięci drukarki – w dostępnych na rynku urządzeniach jest to karta SD. Jedna karta SD może pomieścić miliony paragonów, a zatem zastępuje tysiące rolek w tradycyjnych urządzeniach.
– W ostatnim czasie zauważyliśmy bardzo duże zainteresowanie drukarkami z kopią elektroniczną ze strony stacji paliw – mówi Robert Szmidt, dyrektor handlowy w firmie Posnet. – Stacje paliw stawiają na oszczędność i wygodę. Dlatego wybierają coraz więcej produktów z kopią elektroniczną, m.in. nasze drukarki fiskalne.
Pierwsze urządzenia z kopią elektroniczną pojawiły się na rynku na początku 2010 roku. Firma Posnet jako pierwsza, 8 grudnia 2009 otrzymała homologację na modele Posnet Thermal FV EJ. oraz Posnet Thermal HS EJ. Wkrótce w ofercie pojawiły się kolejne urządzenia: drukarka Posnet Thermal HS EJ oraz kasa Posnet Neo EJ. i Posnet Combo. Novitus SA. proponuje klientom dwa modele: Delio Prime E oraz Delio E.
Posnet, podobnie jak Novitus SA prowadzi rozmowy handlowe dotyczące drukarek z kopią elektroniczną zarówno z sieciami stacji paliw jak i operatorami niezależnymi. Niestety producenci nie ujawniają szczegółów negocjacji. Stosowne informacje pojawią się po podpisaniu finalnych umów.