Drukarka zapamięta wszystko

Udostępnij artykuł

Tradycyjna drukarka tworzy dwa paragony – jeden dla klienta oraz kopię na sprzedawcy, który jest zobowiązany przechowywać ją przez dwa lata od zamknięcia okresu obrachunkowego. „Zwykła” drukarka jest zatem wyposażona w dwa tory drukujące z dwiema rolkami papieru.

Klient pozbywa się paragonu najczęściej tuż po dokonaniu zakupów. Stacja paliw jest zobowiązana do przechowywania kopii paragonów. To rodzi szereg problemów. Paragony, szczególnie drukowane na papierze termicznym muszą być przechowywane w odpowiednich warunkach – pomieszczenie powinno być zacienione, chłodne o niezbyt dużej wilgotności. Inaczej wydruki mogą stać się nieczytelne już po kilku tygodniach – to zdarza się bardzo często szczególnie, gdy sprzedawcy, szukając oszczędności, używają najtańszego papieru fiskalnego.

W przypadku urządzeń z kopią elektroniczną mamy tylko jedną rolkę, na której są drukowane paragony wydawane klientom. Zapis transakcji dla sprzedawcy nie jest już drukowany. W formie elektronicznej trafia do pamięci drukarki – w dostępnych na rynku urządzeniach jest to karta SD. Jedna karta SD może pomieścić miliony paragonów, a zatem zastępuje tysiące rolek w tradycyjnych urządzeniach.

Pierwsze urządzenia z kopią elektroniczną pojawiły się na rynku na początku 2010 roku. Firma Posnet jako pierwsza, 8 grudnia 2009 otrzymała homologację na modele Posnet Thermal FV EJ. oraz Posnet Thermal HS EJ.
Wkrótce w ofercie pojawiły się kolejne urządzenia: drukarka Posnet Thermal HS EJ oraz kasa Posnet Neo EJ. i Posnet Combo. Novitus SA. proponuje klientom dwa modele: Delio Prime E oraz Delio E.

Novitus zaopatrzy stacje Orlenu

Novitus SA już od października 2005 roku zaopatruje w drukarki fiskalne stacje PKN Orlen. 9 lipca 2010 roku podpisano aneks do umowy. Teraz Novitus będzie dostarczał na stacje Orlenu w drukarki z kopią elektroniczną.
Podpisany aneks przedłuża umowę na okres 3 lat, tj. do dnia 27 października 2013 roku.
W tym czasie Novitus SA dostarczy na stacje Orlenu 2100 drukarek fiskalnych Delio Prime E wraz z akcesoriami. Pierwsze drukarki z kopią elektroniczną pojawią się na Orlenie już w III kwartale 2010 roku.

– PKN Orlen zdecydował się na drukarki Delio Prime E, czyli drukarki z kopią elektroniczną, ze względu na oszczędności – mówi Piotr Marzec, dyrektor ds. marketingu Novitus SA. – Oczywiście koncern oszacował skalę tych oszczędności przed podjęciem decyzji, biorąc pod uwagę specyfikę swojego biznesu. Niestety nie dysponujemy takimi danymi – mówi Piotr Marzec.

Elektroniczna kopia na stacji

– W ostatnim czasie zauważyliśmy bardzo duże zainteresowanie drukarkami z kopią elektroniczną ze strony stacji paliw – mówi Robert Szmidt, dyrektor handlowy w firmie Posnet. – Stacje paliw stawiają na oszczędność i wygodę. Dlatego wybierają coraz więcej produktów z kopią elektroniczną, m.in. nasze drukarki fiskalne. Produkty firmy Posnet znajdują się u wielu naszych klientów.

Posnet, podobnie jak Novitus SA prowadzi rozmowy handlowe dotyczące drukarek z kopią elektroniczną zarówno z sieciami stacji paliw jak i operatorami niezależnymi. Niestety producenci nie ujawniają szczegółów negocjacji. Stosowne informacje pojawią się po podpisaniu finalnych umów.

Oblicz korzyści
Producenci zapewniają o korzyściach płynących z zastosowania drukarki z kopią elektroniczną. Jednak ewentualny zysk zależy od ilości dziennych transakcji i długości drukowanych paragonów.
– Celem naszej firmy jest dostarczenie klientowi solidnych i sprawdzonych rozwiązań technicznych, które bazują na najnowocześniejszych rozwiązaniach technologicznych – mówi Robert Szmidt z Posnet. – Obok sprzętu oferujemy również narzędzia, które pozwolą samemu użytkownikowi ocenić korzyści wynikające z zastosowana naszych produktów. W tym celu powstał „kalkulator oszczędności”, z którego każdy może skorzystać pod adresem: www.posnet.com.pl/kopia_elektroniczna.html.

Wprowadzając indywidualne parametry, zgodne z faktycznym zapotrzebowaniem klientów na materiały eksploatacyjne, otrzymujemy szacunkową korzyść w postaci zaoszczędzonych środków finansowych nie wydanych na dodatkowe rolki papieru, jak również korzyść czasową, wynikającą z mniejszego nakładu pracy potrzebnego do obsłużenia kasy bądź drukarki fiskalnej wyposażonej w zapis kopii elektronicznej (Electronic Journal). W przybliżeniu, korzyść finansowa płynąca z wykorzystania drukarki Posnet Thermal HS EJ lub kasy Neo EJ to połowa kosztów materiałów eksploatacyjnych (rolek papieru) powiększona o dotychczasowy koszt ich przechowywania w specjalnych warunkach, wymaganych dla papieru fiskalnego – wyjaśnia Robert Szmidt.

Podobne narzędzia udostępnia także Novitus SA.
– Jak wiemy stacja stacji nierówna – mówi Piotr Marzec. – Dlatego naprawdę warto skorzystać z kalkulatora, który znajduje się na naszej stronie internetowej http://www.kopiaelektroniczna.pl/kalkulator_oszczednosci.htm

Wpisując dane dotyczące ilości urządzeń, szerokości papieru (Delio Prime E ma szerokość papieru 57 mm), średnie ilości paragonów lub zużywanych rolek, itd. i otrzymujemy przybliżony wynik. Oczywiście wynik ten nie obejmuje kosztów związanych z przechowywaniem tradycyjnych rolek papieru – a w niektórych przypadkach, gdzie takie rolki przechowuje się w magazynach centralnych, te koszty też mogą być niebagatelne – mówi Piotr Marzec z Novitusa.

Sprzedaż rośnie

Kopia elektroniczna już niebawem będzie standardowym rozwiązaniem stosowanym w handlu detalicznym. Już dziś, zaledwie kilka miesięcy od debiutu, sukcesywnie wypiera z rynku tradycyjnie urządzenia.
– Drukarki fiskalne z kopią elektroniczna pojawiły się w sprzedaży w zasadzie w lutym 2010 roku – mówi Piotr Marzec z Novitus SA. – Obecnie, czyli 4 miesiące od wprowadzenia kopii elektronicznej na rynek, 60 procent sprzedawanych drukarek fiskalnych to drukarki z kopią elektroniczną. Trend wzrostowy jest tu bardzo widoczny. Szacuję że pod koniec roku na cztery drukarki fiskalne, trzy będą wyposażone w kopię elektroniczną. Trend ten spowoduje, ze docelowo drukarki tradycyjne zostaną wyparte przez drukarki z kopią elektroniczną – mówi Piotr Marzec.

– Po okresie pół roku od wprowadzenia drukarek Thermal HS EJ, Thermal HV EJ oraz kas NEO EJ, przeszło 50 procent sprzedawanych urządzeń przez Posnet to wersje wyposażone w moduł kopii elektronicznej – mówi Robert Szmidt. – Dotychczas sprzedaliśmy już kilka tysięcy drukarek z kopią elektroniczną (EJ).

W kolejce następne

Posnet i Novitus ciągle rozwijają swoją ofertę. Sukces nowoczesnych drukarek zachęca do wprowadzania nowych modeli.

– Obecnie skupiamy się na sprzedaży modelu Delio Prime E I Delio E. ale już wkrótce nasza oferta poszerzy się o kolejną drukarkę, tym razem drukarkę przenośną DEON E – zapowiada Piotr Marzec.

– W lipcu 2010 roku wprowadziliśmy do oferty pierwszą kasę fiskalną: Posnet NEO EJ wyposażoną w funkcję kopii elektronicznej – mówi Robert Szmidt z firmy Posnet – Wraz z drukarkami Thermal HS EJ oraz Thermal FV EJ stanowi bazę ofertową dla naszych klientów zainteresowanych wykorzystaniem funkcji kopii elektronicznej. W przygotowaniu są kolejne produkty wyposażone z modułem EJ.

 

Opublikowano: 06.08.2010
Aktualizacja: 06.08.2010