Dynamika zmian cen benzyny stabilizuje się

Udostępnij artykuł

Dane za pierwsze półrocze 2023 są dosyć optymistyczne. Analitycy picodi.com wzięli pod lupę ceny i zestawili je ze średnimi wynagrodzeniami w różnych częściach świata. Wiemy, ile litrów paliwa można kupić w Polsce i jak wypadamy na tle innych krajów.

Tankowanie paliwa dystrybutor

Największe wzrosty cen paliw odnotowaliśmy w ubiegłym roku. Powoli ceny stabilizują się, chociaż w takich krajach jak Turcja czy Słowenia sytuacja nadal jest bardzo dynamiczna i wzrosty cen są największe. Jak informują analitycy z picodi.com, są też takie kraje, gdzie notowane są obniżki cen. Wśród 19 krajów znalazła się m.in. Polska (-0,8% r rok do roku)

W większości krajów Europy czerwcowa cena benzyny różniła się od styczniowej mniej niż o 5%. Z kolei w Turcji w tym czasie nastąpił wzrost o 16%, a w Słowenii o 10%.

STACJA BENZYNOWA & CONVENIENCE STORE
– MAJ-CZERWIEC 2023 –
> kliknij, aby się zapoznać się z pełnym wydaniem <

STACJA BENZYNOWA maj czerwiec petrolnet

W Polsce średnia cena w czerwcu 2023 wynosiła 6,49zł, o 6gr mniej niż w styczniu. Ceny nie zmieniły się na Malcie, ponieważ tamtejszy rząd zamroził ceny energii i paliw. Najdrożej jest na Islandii 2,08 €/l, w Norwegii – 1,94 €/l oraz w Danii – 1,93 €/l. W przypadku Danii, korzystna jest inna statystyka. Duńczycy za średnią pensję mogą kupić 2033 litrów benzyny. W ten sposób znaleźli się w pierwszej trójce europejskich krajów, w których średnia pensja pozwala kupić najwięcej paliwa. Na pierwszym miejscu znalazła się Szwajcaria – 3025 litrów.

Natomiast w przypadku Polski średnia pensja pozwala na zakup nieco ponad 800 litrów benzyny.

źródło: picodi.com

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału zabronione.

Opublikowano: 13.07.2023
Aktualizacja: 13.07.2023