Forum w Krynicy udane dla PKN Orlen i Lotos

Udostępnij artykuł

Tegoroczne Forum w Krynicy odbywało się pod hasłem "Europa po Lizbonie – strategie dla przyszłości". Poświęcone było szansom, jakie niesie dla Europy Traktat Lizboński. Minister Gospodarki Waldemar Pawlak podsumowując to wydarzenie powiedział, że Polska może stać się motorem szybkiego rozwoju  Europy Środkowo-Wschodniej.

Dobrą kondycję polskiej gospodarki potwierdzają wyniki największych polskich przedsiębiorstw przywołane podczas tegorocznego Forum. Minister Gospodarki Waldemar Pawlak przypomniał ranking Rzeczpospolitej i Deloitte „Lista 500 największych firm Europy Środkowo-Wschodniej”. – Mimo światowego kryzysu PKN Orlen utrzymał pierwsze miejsce w rankingu – powiedział Waldemar Pawlak.

Podczas Forum doceniono także drugi polski koncern paliwowy – Grupę Lotos S.A. Została ona nagrodzona za Program 10+ statuetką Business Innovation Award. Program 10+ wygrał też w rankingu największych polskich inwestycji ostatniego 10-lecia opublikowanym przez "Rzeczpospolitą".

Zarówno PKN Orlen, jak i Grupa Lotos były partnerami tegorocznej edycji Forum Ekonomicznego w Krynicy. PKN Orlen zorganizował panel dyskusyjny „Implikacje strategiczne oraz znaczenie międzynarodowe wydobycia gazu łupkowego w Polsce”. PKN Orlen to także, wspólnie z PKO BP, PGE i PPL LOT, współorganizator panelu pt. „Prezydencja Polski w UE: zakres regulacji, a konkurencyjność gospodarki”.

W Forum uczestniczyli m.in. prezydent RP Bronisław Komorowski, przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso oraz przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek. Impreza odbyła się w dniach 8-11 września 2010 r. Do "polskiego Davos" przybyło w tym roku niemal 2 tys. gości z 60 krajów.

Już od XX lat krynickie Forum Ekonomiczne gromadzi światowej klasy ekspertów i liderów życia politycznego, społecznego, gospodarczego oraz kulturalnego. Organizatorem tej gospodarczej imprezy jak co roku, była Fundacja Instytut Studiów Wschodnich, która od 17 lat prowadzi działalność na rzecz współpracy pomiędzy państwami europejskimi, szczególnie Europy Środkowej i Wschodniej. Projekty realizowane na różnych szczeblach służą rozwojowi kontaktów politycznych, gospodarczych, kulturalnych i naukowych pomiędzy państwami tego regionu. Najważniejszym przedsięwzięciem Instytutu Wschodniego jest właśnie Forum Ekonomiczne, które w ciągu kilkunastu lat stało się ważnym i uznanym wydarzeniem w tej części Europy.
 

Opublikowano: 13.09.2010
Aktualizacja: 13.09.2010