GDDKiA szuka dzierżawców MOP na Podlasiu

Udostępnij artykuł

Przybędzie Miejsc Obsługi Podróżnych ze stacjami paliw i barami przy drogach ekspresowych w województwie podlaskim. GDDKiA właśnie przekazała PKN Orlen tereny pod dzierżawę dwóch takich miejsc przy S61: Chomentowo Wschód i Chomentowo Zachód. Równolegle trwa przetarg na wyłonienie dzierżawców aż ośmiu MOP-ów przy podlaskich „eskach”. W dniu 19 lipca br. wystartował przetarg na dwa kolejne Miejsca Obsługi Podróżnych: Żubryn Wschód i Żubryn Zachód, przy powstającym właśnie odcinku S61 Suwałki – Budzisko.

GDDKiA

Stan na dziś

Obecnie na terenie województwa podlaskiego istnieje 11 Miejsc Obsługi Podróżnych przy wybudowanych odcinkach dróg ekspresowych S8 i S61 oraz cztery w budowie przy S61.

Spośród nich trzy mają kategorię II, czyli oprócz parkingu i toalet jest na nich stacja paliw, restauracja/bistro. Są dzierżawione przez: Orlen, Lotos i BP. Aktualnie czynne są dwa z nich, MOP Rudniki Północ i Rudniki Południe, przy dwujezdniowej części obwodnicy Augustowa (S61). Kolejny, MOP Kołaki przy S8, jest w trakcie remontu i zostanie udostępniony kierowcom jeszcze w tym roku.

Pozostałych osiem Miejsc Obsługi Podróżnych jest na razie kategorii I, czyli oferują parking, toalety i place o charakterze rekreacyjnym.

Teren przekazany

Dwa z ośmiu wspomnianych Miejsc Obsługi Podróżnych zostały właśnie przekazane firmie PKN Orlen. To MOP Chomentowo Wschód i Chomentowo Zachód położone przy odcinku S61 Śniadowo – Łomża Południe.

Zgodnie z podpisanymi umowami dzierżawca zobligowany jest do wybudowania tam stacji paliw oraz restauracji/bistra, czyli dostosowania do kategorii II. W przypadku MOP Chomentowo Zachód umowa zakłada też możliwość budowy obiektu noclegowego (motel), czyli dostosowania do wymogów MOP kategorii III.

Podstawowy zakres prac, czyli stacja paliw wraz z restauracją, ma być gotowy w terminie 18 miesięcy od dnia przejęcia nieruchomości. Oznacza to, że oba MOP-y zmienią kategorię z I na II najpóźniej w styczniu 2024 roku.

Do tego czasu oba te miejsca będą dostępne dla użytkowników dróg, a kierowcy będą mogli korzystać z parkingów, toalet oraz miejsc piknikowych.

Kolejne MOP-y czekają na dzierżawców

Od 27 maja bieżącego roku trwa duży przetarg mający wyłonić dzierżawców aż ośmiu (w tym dwóch w budowie) Miejsc Obsługi Podróżnych w województwie podlaskim. Każdy, oprócz parkingów, toalet i restauracji, ma również zapewnić stację paliw, z możliwością ładowania pojazdów elektrycznych. W przyszłości będą mogły na nich powstać dodatkowe punkty tankowania paliw alternatywnych ( LNG, CNG, wodór). Wykonawca decyduje o budowie obiektów noclegowych (motele) na MOP kat. III.

Przetarg obejmuje następujące miejsca:

W ciągu drogi krajowej nr 8 (obwodnica Augustowa):

  • MOP Biernatki Wschód kat. II,
  • MOP Biernatki Zachód kat. III.

W ciągu drogi ekspresowej S8:

  • MOP Kossaki kat. III (odcinek Wiśniewo-Mężenin),
  • Cibory Południe kat. II (odcinek Mężenin-Jeżewo).

W ciągu drogi ekspresowej S61 pomiędzy Śniadowem i Szczuczynem:

  • MOP Górki Wschód kat. III,
  • MOP Górki Zachód kat. II,
  • MOP Zabiele Wschód kat. II (w budowie),
  • MOP Zabiele Zachód kat. III (w budowie).

Otwarcie ofert planowane jest na 19 sierpnia bieżącego roku.

Więcej o przetargu – TUTAJ

Źródło: GDDKiA

STACJA BENZYNOWA & CONVENIENCE STORE
– MAJ-CZERWIEC 2022 –
> kliknij, aby się zapoznać się z pełnym wydaniem <

Stacja Benzynowa & Convenience Store maj-czerwiec 2022

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału zabronione.

Opublikowano: 26.07.2022
Aktualizacja: 26.07.2022