Grupa Orlen dostała zgodę na zagospodarowanie złoża Tyrving na Morzu Północnym

Udostępnij artykuł

Złoże będzie eksploatowane przy użyciu już istniejącej infrastruktury, co pozwoli 50-krotnie obniżyć emisję CO2 w stosunku do standardowego poziomu – poinformował koncern na Twitterze. Początek wydobycia planowany jest w I kw. 2025 r.

orlen tyrving twitter

Grupa Orlen Będzie posiadała udziały w 99 koncesjach na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Kilka dni temu norweski parlament zaakceptował plan zagospodarowania obszaru Yggdrasil, w którym Grupa Orlen ma blisko 13% udziałów.

Realizacja projektu zapewni Grupie Orlen dostęp do ponad 30 mln baryłek ropy i 2 mld m3 gazu ziemnego oraz umocni naszą pozycję wśród największych firm wydobywczych w regionie. Szelf Norweski jest strategicznym kierunkiem rozwoju naszego wydobycia” – napisał prezes PKN Orlen Daniel Obajtek na swoim profilu na Twitterze.

Jak już pisaliśmy pod koniec maja -> TUTAJ Orlen poinformował, że w złożu Øst Frigg, w którym udziały ma PGNiG Upstream Norway z Grupy Orlen, może znajdować się dwa razy więcej ropy naftowej niż zakładano do tej pory. Odkrycie zostanie zagospodarowane z wykorzystaniem planowanej infrastruktury obszaru Yggdrasil – jednego z największych projektów wydobywczych realizowanych obecnie na całym Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Grupa Orlen jest partnerem projektu.

Szelf Norweski jest strategicznym kierunkiem rozwoju naszego wydobycia – uważa prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Øst Frigg jest jednym z ośmiu złóż, na których prace prowadzone są w ramach projektu zagospodarowania Yggdrasil (dawniej NOAKA). To jedna z największych inwestycji realizowanych obecnie na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, której wartość wynosi ok. 115 mld koron norweskich (ok. 45 mld złotych). Yggdrasil jest realizowany przy wykorzystaniu systemu zachęt podatkowych, wprowadzonych w Norwegii w związku z COVID-19. Udział Grupy Orlen w 8 koncesjach zlokalizowanych w obszarze NOAKA wynosi około 13 proc.

STACJA BENZYNOWA & CONVENIENCE STORE
– MARZEC-KWIECIEŃ 2023 –
> kliknij, aby się zapoznać się z pełnym wydaniem <

Stacja Benzynowa marzec kwiecien okladka tekst

źródło: PKN Orlen

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału zabronione.

Opublikowano: 12.06.2023
Aktualizacja: 12.06.2023