Grupa Orlen publikuje wyniki za pierwszy kwartał 2023

Udostępnij artykuł

W efekcie m.in. spadku marży paliwowej wpływ segmentu detalicznego na wynik Grupy Orlen w pierwszym kwartale tego roku był niewielki. Sprzedaż na stacjach paliw w Polsce odpowiadała zaledwie za ok. 1% zysku operacyjnego EBITDA LIFO. Wynik o połowę niższy w stosunku do poprzedniego kwartału zanotował także segment rafinerii. Połączona Grupa Orlen wypracowała przychody na poziomie ponad 110 mld zł, z których tylko 8% stanowi zysk netto w wysokości 9,2 mld zł. To proporcje na poziomie zbliżonym do okresu sprzed wojny w Ukrainie.

orlen stacja logo petrolnet

Koncern inwestuje wypracowane zyski. W tym roku na realizację projektów zwiększających bezpieczeństwo energetyczne i niezależność surowcową Polski oraz regionu przeznaczy rekordowe 36 mld zł. Kontynuowane będą inwestycje m.in. w zero- i niskoemisyjną energetykę. Zwiększenie skali działalności połączonej Grupy Orlen oznacza także wyższe wpływy do budżetu państwa. Jako największy płatnik podatków w Polsce PKN Orlen w pierwszym kwartale tego roku wpłacił już 16,5 mld zł.

Inwestujemy w bezpieczeństwo i przyszłość Polaków. Przeznaczamy miliardy złotych na realizację strategicznych projektów, które pozwolą skutecznie przeprowadzić zieloną transformację, a w efekcie zapewnią polskim rodzinom i przedsiębiorcom stabilne dostawy taniej, pewnej i czystej energii. Jako połączona Grupa Orlen zyskaliśmy solidną bazę do dalszego rozwoju, a wyniki finansowe, które wypracowujemy, umożliwiają nam zwiększenie tempa realizacji założonego celu. W tym roku nakłady inwestycyjne wzrosły do rekordowego poziomu 36 mld zł. W dużej mierze przeznaczymy je na rozwój energetyki odnawialnej oraz bezpiecznej małej energetyki jądrowej, tworząc tym samym nowe miejsca pracy i napędzając koniunkturę gospodarczą w kraju – mówi Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen.

W pierwszym kwartale 2023 r. połączona Grupa Orlen wypracowała:

  • Przychody na poziomie: 110,3 mld zł
  • EBITDA LIFO na poziomie: 17,2 mld zł
  • Zysk netto w wysokości: 9,2 mld zł

Koncern w lutym br. zaktualizował swoją strategię do 2030 roku, w której mocny nacisk postawił na projekty transformacyjne. Do końca tej dekady nakłady na inwestycje wyniosą w sumie ok. 320 mld zł, z czego ok. 40%, czyli 120 mld zł, Grupa Orlen przeznaczy na zielone inwestycje, w tym energetykę wiatrową na morzu i lądzie, fotowoltaikę, biogaz i biometan, biopaliwa, elektromobilność oraz zielony wodór. Z łącznej puli środków, 36 mld zł inwestowane jest już w tym roku.

STACJA BENZYNOWA & CONVENIENCE STORE
– MARZEC-KWIECIEŃ 2023 –
> kliknij, aby się zapoznać się z pełnym wydaniem <

Stacja Benzynowa marzec kwiecien okladka tekst

Ratingi utrzymane

Przeznaczając miliardy złotych na inwestycje koncern obniżył jednocześnie w pierwszym kwartale br. zadłużenie o (-) 9,2 mld zł (kw/kw), a stosunek długu netto do wyniku operacyjnego EBITDA kształtował się na poziomie (-) 0,26. W efekcie utrzymane zostały najwyższe w historii oceny ratingowe – A3 przyznana przez Agencję Moody’s Investors Service i „BBB+”, która została podniesiona aż o dwa poziomy przez Agencję Fitch Ratings.

Rekomendacja do wypłaty dywidendy

Dobra i stabilna sytuacja finansowa umożliwiły zarządowi PKN Orlen zarekomendowanie wypłaty dywidendy za 2022 rok na rekordowym poziomie 5,5 zł na akcję. Zgodnie ze zaktualizowaną strategią, spółka będzie chciała utrzymać progresywną politykę dywidendową przy ambitnym programie inwestycyjnym. Finalną decyzję o wysokości dywidendy za 2022 rok podejmie Zwyczajne Walne Zgromadzenie. Jeśli rekomendowana wysokość zostanie zaakceptowana, w drugiej połowie tego roku koncern wypłaci swoim akcjonariuszom blisko 6,4 mld zł.

źródło: PKN Orlen

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału zabronione.

Opublikowano: 26.05.2023
Aktualizacja: 26.05.2023