Grupa Orlen wybuduje farmę wiatrową na Opolszczyźnie

Udostępnij artykuł

Energa Green Development z Grupy Orlen przejęła od spółek ONDE i Goalscreen Holdings Limited projekt budowy elektrowni wiatrowej Szybowice, zlokalizowanej w województwie opolskim. Inwestycja o łącznej mocy 37,4 MW zostanie zrealizowana do końca 2025 roku i będzie pierwszą farmą wiatrową Grupy Orlen zlokalizowaną w południowej Polsce.

orlen wiatrak

Farma wiatrowa Szybowice, zlokalizowana w gminie Prudnik, będzie składała się z 17 turbin Vestas, każda o mocy 2,2 MW, co pozwoli zasilić około 60 tysięcy gospodarstw domowych. Będzie to czternasta farma wiatrowa w portfolio Koncernu. Z blisko 1 GW odnawialnych mocy Grupy Orlen, ponad 500 MW pochodzi właśnie z wiatru. Za realizację inwestycji odpowiedzialna będzie firma ONDE, czołowy generalny wykonawca instalacji OZE w Polsce, która ma w swoim koncie ponad 400 projektów wiatrowych i fotowoltaicznych.

LIDERZY RYNKU – DOSTAWCY DLA STACJI PALIW – RAPORT 2024
>> kliknij, aby się zapoznać się z pełnym wydaniem <<

Liderzy-Rynku-Dostawcy-dla-Stacji-_aliw-2024-okladka-Petrolnet

Energa Green Development jest spółką z Grupy Orlen, odpowiedzialną za rozwój lądowych źródeł odnawialnych. W swoim portfolio spółka posiada także projekty fotowoltaiczne typu greenfield o różnym stopniu zaawansowania o łącznej mocy wynoszącej ponad 1 GW. Około 180 MW ma być docelowo zrealizowanych w formule cable-pooling, czyli z użyciem już istniejącego przyłącza, z którego korzystają też farmy wiatrowe.

Zgodnie z przyjętą strategią, do końca 2030 roku Grupa Orlen będzie dysponować odnawialnymi źródłami energii o łącznej mocy ponad 9 GW, obejmującymi między innymi morskie i lądowe farmy wiatrowe, fotowoltaikę oraz jednostki wytwórcze na biogaz i biometan. W sumie, dzięki potencjałowi połączonego Koncernu multienergetycznego, do końca dekady Grupa Orlen przeznaczy na zielone inwestycje aż 120 mld zł.

źródło: Orlen

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału zabronione.

Opublikowano: 11.03.2024
Aktualizacja: 11.03.2024