Kolejna dostawa oleju napędowego do Polski

Udostępnij artykuł

W porcie w Gdyni rozładowano kolejną bezpośrednią dostawę oleju napędowego z USA do Polski. Ładunek przypłynął z Garyville w Luizjanie na pokładzie tankowca PACIFIC ONYX. To prawie 38 tys. ton amerykańskiego oleju napędowego, który już niebawem trafi do klientów Unimot w całym kraju.

tankowiec unimot gdynia

Jest to kolejna bezpośrednia dostawa oleju napędowego zrealizowana przez Unimot bez potrzeby wykorzystywania terminala wynajmowanego przez spółkę w Danii. Tankowce o pojemności 38 tysięcy ton to największe statki, które mogą być obsłużone przez port w Gdynii. Terminal w Danii natomiast pozwala na obsłużenie największych tankowców o pojemności 100 tysięcy ton.

Posiadamy zdywersyfikowany portfel dostawców z całego świata, a kolejna bezpośrednia dostawa z USA pokazuje, że udało nam się zbudować stałe relacje handlowe z amerykańskimi partnerami, z których będziemy korzystać zaopatrując polskich klientów w najwyższej jakości paliwa – mówi Robert Brzozowski, wiceprezes zarządu ds. handlowych, Unimot.

STACJA BENZYNOWA & CONVENIENCE STORE
– MARZEC-KWIECIEŃ 2023 –
> kliknij, aby się zapoznać się z pełnym wydaniem <

Stacja Benzynowa marzec kwiecien okladka tekst

Jak już informowaliśmy, Grupa Unimot przygotowywała się do uniezależnienia od dostaw paliw z Rosji od momentu wybuchu wojny w Ukrainie. W związku z tym na początku kwietnia 2022 r. spółka wynajęła terminal w duńskim Gulfhavn, który umożliwia przeładunek oleju napędowego z największych tankowców przypływających do Europy z innych kierunków niż Rosja oraz dalszy transport paliwa do Polski, a także – w razie potrzeby – do wszystkich innych portów w basenie Morza Bałtyckiego. Dzięki niemu do tej pory zrealizowane zostały dostawy oleju napędowego z Arabii Saudyjskiej i z Indii. Umowa dotycząca wynajęcia terminala została zawarta na rok z możliwością jej przedłużenia, z czego Grupa Unimot już skorzystała i przedłużyła ją o kolejny rok.

W latach 2021-2022 Unimot sprowadzał produkt również z rafinerii europejskich, w tym ze Szwecji, Finlandii, Niemiec i Holandii, bezpośrednio do portu w Gdyni. Są to kierunki, z których Grupa zamierza korzystać również teraz.

źródło: Unimot

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału zabronione.

Opublikowano: 12.05.2023
Aktualizacja: 12.05.2023