Kolejne oszustwo na znikającego podatnika ujawnione przez KAS

Działania prowadzone pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gorzowie Wlkp., zmierzające do zlikwidowania karuzeli podatkowej trwały kilka dni. Nielegalne podmioty działały na terenie kilku województw, w tym lubuskiego. Przestępstwa dotyczyły obrotu wyrobami ropopochodnymi.

Udało się zgromadzić materiał dowodowy, na podstawie którego ujawniono nielegalny proceder wyłudzania podatku VAT i podatku akcyzowego oraz kolejne ogniwa utworzonego do tego celu łańcucha podmiotów powiązanych.

Przestępczy charakter działalności, polegał na korzystaniu z prawa do odliczenia podatku VAT, który nie był odprowadzany na wcześniejszym etapie obrotu gospodarczego, związanego z wyrobami ropopochodnymi.


W efekcie funkcjonariusze KAS zatrzymali trzy osoby biorące udział w procederze wyłudzeń podatkowych, przeszukali kilkanaście miejsc na terenie województw lubuskiego, mazowieckiego, dolnośląskiego, zabezpieczyli dowody przestępstw i majątek sprawców. Wobec dwóch osób sąd zastosował tymczasowy areszt na trzy miesiące.

STACJA BENZYNOWA & CONVENIENCE STORE MAJ 2019
> kliknij, aby się zapoznać się z pełnym wydaniem <

W trakcie realizacji zabezpieczona została dokumentacja księgowa podmiotów zaangażowanych w proceder, karty bankomatowe, dowody elektroniczne, tj. telefony, komputery, luksusowy samochód i inne składniki majątku.

Prokuratura Okręgowa w Gorzowie Wlkp. przedstawiła zatrzymanym zarzuty przestępstw związanych z wystawianiem nierzetelnych faktur VAT i wyłudzaniem tego podatku. Szef KAS dokonał blokady rachunków bankowych firm uczestniczących w przestępnym procederze na kwotę ok. 450 tys. zł i wszczęto jednocześnie kontrole celno-skarbowe.

W działaniach wzięło udział ponad 40 funkcjonariuszy i pracowników z Lubuskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gorzowie Wielkopolskim, przy udziale funkcjonariuszy Zachodniopomorskiego UCS w Szczecinie oraz Pomorskiego UCS w Gdyni. W działania byli też zaangażowani lubuscy analitycy KAS. Akcja była skoordynowana z działaniami Łódzkiego UCS w Łodzi.

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.