Lukoil rozwija sieć stacji paliw w Europie

Udostępnij artykuł

Zakupem spółki były zainteresowane liczne podmioty, lecz najbardziej znaczącym był słoweński Petrol, który oferował o 276 tys. euro mniej od rosyjskiego giganta. Pomimo doświadczenia i wiedzy koncernu decyzja o sprzedaży została podjęta na korzyść Lukoli.

Koncern Lukoil posiada obecnie na Chorwacji 21 stacji benzynowych. Po przejęciu Crobenza liczba stacji  zwiększy się o kolejne 14. Transakcja może zaostrzyć konkurencję na rynku krajowym, biorąc pod uwagę, że jest to rozszerzenie chorwackiego oddziału wielonarodowej, ogromnej, rosyjskiej spółki.

Lukoil jest jedną z czołowych spółek naftowych i gazowniczych. Jest to międzynarodowy, prywatny koncern, który powstał w 1991 roku. Koncern zajmuje drugą pozycję na świecie wśród prywatnych przedsiębiorstw notowanych na giełdzie pod względem udokumentowanych złóż węglowodorów.
Głównym obszarem działalności jest poszukiwanie i wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego oraz produkcji, sprzedaży i marketingu wyrobów petrochemicznych.

Lukoil prowadzi obecnie działalność w ponad trzydziestu krajach świata, gdzie udostępnia swoje produkty oraz sieć nowoczesnych stacji paliw. Koncern jest właścicielem ponad 6000 stacji, w tym ponad 1500 w USA oraz 700 w Turcji, po przejęciu koncernu Akpet w roku 2008. Lukoil jest właścicielem nowoczesnych rafinerii, zakładów przetwarzania gazu oraz kompleksów petrochemicznych, nie tylko w Rosji, ale również w innych krajach europejskich, Azji oraz USA. Przetwórstwo ropy w rafineriach LUKOIL przekroczyło 56,3 mln ton.
 

Opublikowano: 04.08.2010
Aktualizacja: 04.08.2010