MOL: Przejmujemy ponad 410 stacji Lotosu i rozwijamy obecność w Polsce

Udostępnij artykuł

MOL Group z dniem 2 grudnia 2022 r. oficjalnie weszła na polski rynek. Przejęcie ponad 410 stacji paliw na największym rynku Europy Środkowo-Wschodniej to dla MOL Group ważny krok w kierunku poszerzenia sieci i dalszego wzmocnienia bezpieczeństwa dostaw paliw w regionie. Firma zamierza niezwłocznie przystąpić do wprowadzenia na polski rynek marki MOL wraz z szeroką ofertą detaliczną, obejmującą punkty Fresh Corner, serwujące smaczne dania i znakomitą kawę.

MOL

Finalne umowy między MOL i PKN Orlen

MOL Group ogłosiła w czwartek 1 grudnia 2022 r. rozwój swojej sieci w Polsce. Stało się to możliwe dzięki finalizacji ogłoszonej w styczniu br. transakcji z PKN Orlen i Grupą Lotos, w wyniku których przejęła ponad 410 stacji działających pod marką Lotos. Umowy są wynikiem decyzji Komisji Europejskiej, która w lipcu 2020 r. udzieliła warunkowej zgody na przejęcie Grupy Lotos przez PKN Orlen, uzależniając ją od realizacji środków zaradczych, gwarantujących utrzymanie odpowiedniego poziomu konkurencyjności na polskim rynku. Środki te obejmowały m.in. sprzedaż niektórych aktywów przez PKN Orlen, a MOL, w styczniu br. został wybrany, jako odpowiedni kupiec dla sieci ponad 410 stacji należących do Lotos Paliwa.

W ramach zawartych umów, MOL sprzeda jednocześnie 143 stacje na terenie Węgier i 39 stacji na terenie Słowacji, umożliwiając PKN Orlen wejście na rynki tych krajów. Przekazanie wspomnianych stacji na rzecz należącej do Orlen spółki Unipetrol ma się odbyć w kilku etapach: 79 stacji na Węgrzech wraz z finalizacją umowy, stacje na Słowacji do połowy 2023 r., a pozostałe stacje na Węgrzech do połowy 2024 r.

Ciągłość biznesu

Po domknięciu transakcji, MOL zamierza w pierwszej kolejności zadbać o ciągłość biznesu, mając świadomość, że przyszły sukces na rynku zależy przede wszystkim od profesjonalizmu i doświadczenia zespołu Lotos Paliwa, któremu należą się wyrazy uznania. Firma zapewnia jednocześnie, że wszystkie umowy o pracę zostaną utrzymane w mocy na dotychczasowych warunkach.

Niezwłocznie rozpocznie się proces wprowadzania marki MOL na polski rynek. Ambicją MOL Group jest ukończenie rebrandingu sieci możliwie najszybciej. Działające na południu kraju stacje Slovnaft Polska również będą działać pod marką MOL, dzięki czemu polska sieć Grupy zbliży się do 500 stacji. MOL Group planuje w krótkim czasie zaprezentować polskim klientom swoje produkty oraz usługi, konsekwentnie rozwijając ofertę swoich stacji. Na stacjach MOL pojawią się także paliwa segmentu premium, powstałe na bazie produktów pochodzących z polskich rafinerii, z wykorzystaniem unikalnych dodatków opracowanych przez MOL.

Rozwój usług pozapaliwowych

W planie jest również debiut na polskim rynku konceptu gastronomicznego Fresh Corner, serwującego pyszne dania i znakomitą kawę. Na wielu rynkach regionu MOL Group był jedną z pierwszych sieci wprowadzających tak szeroką ofertę gastronomiczną, uwzględniającą nabiał, ciasta, czy świeżo wypiekane pieczywo. Podstawę oferty nowego konceptu od początku stanowiły najwyższej jakości kawa oraz hot dogi. MOL jest przekonany, że również polscy konsumenci docenią ofertę Fresh Corner.

MOL Group na polskim rynku jest obecny od 1997 r., a teraz z przyjemnością wprowadza tę obecność na nowy poziom. Od 2004 r. firma jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, a blisko 20 proc. spośród jej zagranicznych inwestorów stanowią podmioty z Polski. Dla MOL, Polska stanowi naturalny kierunek rozwoju, jako duży, dojrzały rynek o silnej gospodarce i stabilnym otoczeniu regulacyjnym. Nie bez znaczenia jest również wysoka liczba samochodów na tysiąc mieszkańców, jaką może się pochwalić ten rynek. Ze swoją siecią liczącą ok. 2000 stacji paliw w regionie, MOL Group jest przekonany, że może wnieść nowe pomysły oraz bardzo konkurencyjną ofertę konsumencką. Europa Środkowo-Wschodnia to główny obszar działalności MOL. W Polsce firma zamierza stać się preferowaną siecią stacji dla polskich klientów.

O MOL Group

Grupa MOL to zintegrowany, międzynarodowy koncern działający w sektorach naftowym, gazowym, petrochemicznym i detalicznym, z siedzibą w Budapeszcie na Węgrzech. Grupa jest aktywna w ponad 30 krajach, gdzie zatrudnia łącznie 25 tys. osób, a jej doświadczenie w branży wynosi ponad 100 lat. Grupa prowadzi trzy rafinerie i dwa zakłady petrochemiczne w ramach zintegrowanego łańcucha dostaw na Węgrzech, Słowacji i w Chorwacji oraz sieć blisko 2000 stacji paliw w 10 krajach Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej. Działalność poszukiwawczo-wydobywcza grupy bazuje na ponad 85 latach doświadczeń w branży węglowodorów oraz 30 latach doświadczeń w obszarze wstrzykiwania CO2. Obecnie, firma prowadzi produkcję w 9 krajach i posiada złoża w 14 kolejnych.

MOL konsekwentnie dąży do transformacji modelu biznesowego z tradycyjnego, opartego na paliwach kopalnych, w stronę niskoemisyjności i zrównoważonego rozwoju. Spółka planuje osiągnąć neutralność węglową do roku 2050, wspierając rozwój niskoemisyjnej gospodarki obiegu zamkniętego w Europie Środkowo-Wschodniej.

Źródło: MOL

STACJA BENZYNOWA & CONVENIENCE STORE
– WRZESIEŃ-PAŹDZIERNIK 2022 –
> kliknij, aby się zapoznać się z pełnym wydaniem <

Stacja Benzynowa Bogdan Kucharski wrzesien pazdziernik

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału zabronione.

Autor: Petrolnet
Opublikowano: 02.12.2022
Aktualizacja: 02.12.2022