Na polski rynek AdBlue® wkroczył silny międzynarodowy gracz – CrossChem Poland

Udostępnij artykuł
W Polsce swój oddział otworzyła międzynarodowa firma CrossChem, będąca producentem AdBlue®, płynu do pojazdów z silnikiem Diesla, którego zadaniem jest redukcja emisji szkodliwych tlenków azotu. Jest to kolejny w naszym kraju producent AdBlue® posiadający licencję VDA. Pierwszy z zakładów produkcyjnych, zbudowany w oparciu o najnowsze technologie, został uruchomiony w okolicy Puław, a wyłącznym dystrybutorem produktów CrossChem w Polsce jest firma Agrola, działająca w branży motoryzacyjnej od kilkunastu lat.
Firma CrossChem – historia

Obecna w branży motoryzacyjnej i rolniczej międzynarodowa grupa CrossChem to znany na świecie producent i dystrybutor produktów chemicznych oraz specjalistycznych urządzeń ułatwiających eksploatację pojazdów spalinowych w zgodzie z ekologią. CrossChem funkcjonuje na rynku motoryzacyjnym i rolniczym od 2007 roku. Działania firmy ukierunkowane są przede wszystkim na odpowiedzialność środowiskową i wdrażanie nowych, innowacyjnych rozwiązań. Marka znana jest z wysokiej jakości produktów, systematycznych inwestycji w rozwój technologii oraz nowoczesnej bazy badawczo-rozwojowej. CrossChem wdraża najnowsze technologie, by zapewniać bezpieczne i efektywne dla środowiska procesy i produkty. Bogata oferta firmy obejmuje m.in. chemię samochodową i przemysłową (płyny do szyb i reflektorów, chłodziwa oraz wodę demineralizowaną), wysokojakościowe nawozy płynne (roztwory mocznika) oraz dodatki przeciwcierne i smary redukujące hałas oraz wibracje, a także zmniejszające zużycie paliwa, energii elektrycznej i emisji spalin, czy też zwiększające ochronę przed korozją.

Produkcja AdBlue®

Od 2012 roku CrossChem zajmuje się również produkcją AdBlue® – firma posiada ważną licencję VDA (Verband der Automobilindustrie). Bogate doświadczenie oraz wdrażanie nowoczesnych technologii umożliwiły stworzenie unikalnego planu produkcji AdBlue®, który daje możliwość wprowadzania na rynek produktu zgodnego z normą ISO. Doskonale wyposażony zakład produkujący AdBlue® zaopatrzony jest m.in. w zestawy do produkcji i kontroli wody demineralizowanej, a także do mieszania, kontroli jakości, magazynowania i dystrybucji AdBlue®. Obecnie firma buduje ogólnoświatową sieć dostaw, dzięki czemu zaopatruje w swoje wysokojakościowe produkty klientów już z ponad 60 krajów na całym świecie.

AdBlue® – czym jest?

AdBlue® jest płynem dedykowanym do pojazdów z silnikiem Diesla, wyposażonych w systemy SCR (systemy selektywnej redukcji katalitycznej wbudowane w układ wydechowy pojazdu, które odpowiedzialne są za oczyszczanie spalin i redukcję NOx). Jego zadanie polega na oczyszczaniu spalin ze szkodliwych tlenków azotu, a konkretniej – na redukcji emisji do atmosfery szkodliwych tlenków azotu zawartych w spalinach. AdBlue® to wysokiej czystości, bezbarwny i nietoksyczny wodny roztwór mocznika o stężeniu nominalnym 32,5%. Reduktor ten stosowany jest głównie na obszarze Unii Europejskiej, gdzie obowiązują surowe normy EURO 6 oraz planowane jest wprowadzenie w niedalekiej przyszłości restrykcyjnej normy EURO 7.

Jak działa AdBlue®?

AdBlue® nie jest dodatkiem do paliwa – tankowany jest osobnym wlewem i gromadzony jest w oddzielnym zbiorniku. Podczas pracy silnika, płyn AdBlue® wtryskiwany jest pod wysokim ciśnieniem bezpośrednio do katalizatora gazów spalinowych SCR. Pod wpływem wysokiej temperatury roztwór mocznika ulega rozpadowi na amoniak oraz dwutlenek węgla. Amoniak reaguje natomiast z tlenkami azotu, rozkładając je na lotny azot oraz parę wodną. Stosowanie AdBlue® pozwala dostosować emisję spalin pojazdów mechanicznych, w tym zwłaszcza poziom emisji tlenku azotu, do najnowszych ograniczeń Unii Europejskiej, określonych w normie EURO 6. Trzeba zaznaczyć, że norma EURO 6 obniżyła dopuszczalny poziom emisji tlenków azotu (NOx) aż o 80% w stosunku do normy EURO 5.

Dlaczego warto zastosować AdBlue®?

Jak wspomniano wcześniej, zastosowanie AdBlue® pozwala na znaczną redukcję emisji tlenków azotu w pojazdach mechanicznych. Mniejsza ilość spalin to oczywiście cenny wkład w walkę z zanieczyszczeniem środowiska, a jednocześnie korzystne działanie marketingowe, gdyż konsumenci coraz większą wagę przykładają do działań proekologicznych. Pojazd, w którym zostanie zastosowane AdBlue®, pozytywnie przejdzie test na emisję tlenków azotu, wykazując emisję mieszczącą się w normie EURO 6, a tym samym zostanie dopuszczony do eksploatacji. Taki pojazd automatycznie zyskuje wówczas większą wartość, gdyż w chwili obecnej nie ma możliwości rejestracji pojazdów, których emisja spalin nie spełnia wymogów normy EURO 6. Korzyści ze stosowania AdBlue® jest jednak znacznie więcej. Zaliczyć można do nich między innymi mniejsze zużycie paliwa, a także zmniejszenie awaryjności pojazdów i tym samym łatwiejsze utrzymanie, a nawet wydłużenie okresów międzyserwisowych. Stosowanie AdBlue® to ponadto mniejsze opłaty drogowe za przejechane kilometry w Europie.

Stacje i przechowywanie AdBlue®

Grupa CrossChem w Europie posiada własną sieć dostępnych przez 24 godziny na dobę automatycznych stacji tankowania AdBlue®, które swoim klientom zapewniają przede wszystkim szybki i łatwy dostęp do oferowanych produktów na głównych szlakach komunikacyjnych. Własne stacje AdBlue® pozwalają uzyskać maksymalny efekt ekonomiczny dla klientów. Dystrybutory oraz zbiorniki magazynowe dostarczane są m.in. przedsiębiorstwom transportowym, budowlanym, a także flotom autobusowym, rolnikom oraz przedsiębiorstwom, które posiadają własną flotę przeznaczoną do transportu pasażerskiego. CrossChem oferuje również nowoczesne systemy i sprzęt do dystrybucji paliw, w tym mobilne systemy służące do jego przechowywania, transportu i tankowania pojazdów. Firma w ofercie posiada także wykonywane z najwyższej klasy materiałów mobilne i stacjonarne zbiorniki magazynowe.

Agrola – autoryzowany dystrybutor produktów CrossChem w Polsce

Wyłącznym autoryzowanym dystrybutorem produktów CrossChem w Polsce jest znana i ceniona na rynku firma Agrola. Posiada ona imponujące doświadczenie w kwestii dostaw AdBlue® zarówno na rynku polskim jak również w wielu europejskich krajach. Agrola jako najszybciej rozwijający się dystrybutor AdBlue® w Polsce ściśle przestrzega zaleceń producenta m.in. w zakresie przechowywania i dostaw płynu AdBlue®, dzięki czemu jest on maksymalnie chroniony przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych. Własna flota składająca się m.in. z kilkudziesięciu cystern dystrybucyjnych wyposażonych w legalizowane układy wydawcze daje gwarancję, że AdBlue® trafia do klienta z zachowaniem normy ISO oraz w uzgodnionym wcześniej terminie. Warto zaznaczyć również, że dzięki własnej linii konfekcyjnej klienci hurtowi mają możliwość otrzymania dostaw kanistrów AdBlue® zgodnych z ich indywidualnymi wymaganiami dotyczącymi etykiet i opakowań.

www.crosschem.pl

tel: +48 504 090 970
E-mail: info@crosschem.pl

Robert Rogala, prezes spółki CrossChem Poland:

Rynek AdBlue® w Polsce jak i w całej Europie odnotowuje dynamiczny wzrost, który jest powiązany z rozwijającą się branżą transportową. Uruchomienie pierwszej produkcji AdBlue® w Polsce pozwoliło nam zwiększyć możliwości dostępności produktu przy zachowaniu najwyższych norm ISO 22241. Dbając o dobro naszych klientów oraz odbiorców końcowych dostarczamy produkt AdBlue®, którego każda partia jest badana w akredytowanym laboratorium, a następnie dostarczana za pomocą specjalistycznych cystern dedykowanych do transportu AdBlue® i wyposażonych w legalizowane układy wydawcze. Odbiorca na każdym etapie jest informowany o statusie realizacji zamówienia. Gwarantowana jakość produktu oraz zadowolenie klienta z obsługi od zawsze były i są dla nas najwyższym priorytetem.

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

Opublikowano: 26.08.2021
Aktualizacja: 26.08.2021