Nielegalny obrót olejem napędowym

Udostępnij artykuł
Na polecenie Prokuratury Okręgowej w Poznaniu funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu 11 lutego br. roku zatrzymali Krzysztofa N., kierującego procederem prania brudnych pieniędzy pochodzących z nielegalnego obrotu olejem napędowym. Mężczyzna usłyszał zarzuty popełnienia przestępstw z art. 299 par. 1 i 5 kk i został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące. Grozi mu kara do 15 lat pozbawienia wolności.
Ustalenia śledztwa

Prokuratura Okręgowa w Poznaniu prowadzi śledztwo dotyczące oszustw przy sprzedaży oleju napędowego różnym podmiotom z pominięciem należności publicznoprawnych. Było to przedmiotem działalności kilkunastu osób, które w latach 2016-2017, działając wspólnie i w porozumieniu w Poznaniu i innych miejscowości na terenie całej Polski, ukrywały środki finansowe pochodzące z  tych przestępstw. W tym celu dla tzw. operatorów finansowych (osób fizycznych lub spółek) zakładane były konta bankowe umożliwiające przepływ (wpłaty i wypłaty) nielegalnych korzyści i utrudniające wykrycie ich przestępczego pochodzenia.

Podjęte w sprawie działania procesowe, pozwoliły na wytypowanie i ujęcie sprawców tych przestępstw i przedstawienie im zarzutów z art. 299 § 1 i 5 k.k. w związku 12 § 1 k.k. Prokurator na mieniu należącym do podejrzanych, dokonał zabezpieczenia majątkowego w łącznej kwocie 92.828,96 zł. Zastosował także wobec podejrzanych środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego, dozoru Policji, a także zakazu opuszczania kraju.

Usłyszał zarzuty

Prokurator przestawił Krzysztofowi N. zarzuty kierowania procederem przenoszenia środków płatniczych pochodzących z przestępstw sprzedaży oleju napędowego z pominięciem należności publicznoprawnych celem ukrycia uzyskanych z tego tytułu korzyści majątkowych w kwocie co najmniej 25.147.396,37 zł. Dodatkowo podejrzany z powyższej działalności uczynił sobie stałe źródło dochodu. Czyny te kwalifikowane są z art. 18 § 1 k.k. w związku z art. 299 par. 1 i 5 k.k,  art. 12 par. 1 kk i art. 65 § 1 kk.

Środki zapobiegawcze

Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy Poznań Stare Miasto zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania  na  trzy miesiące.

Podejrzanemu za zarzucane przestępstwa grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności. Czyny zarzucane pozostałym podejrzanym zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności.

STACJA BENZYNOWA & CONVENIENCE STORE
– GRUDZIEŃ 2019 
> kliknij, aby się zapoznać się z pełnym wydaniem <

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

Opublikowano: 24.02.2020
Aktualizacja: 24.02.2020