Opozycja negatywnie o fuzji Lotos i Orlen – GL i Daniel Obajtek odpowiadają

Udostępnij artykuł
Proces przejęcia kapitałowego Grupy Lotos przez PKN Orlen prowadzony jest w sposób transparentny pod nadzorem właściwego organu antymonopolowego, którym w tym wypadku jest Komisja Europejska – czytamy w opublikowanym w 8 marca 2021 roku komunikacie spółki.

– W efekcie tej transakcji powstanie największy w naszym regionie koncern multienergetyczny. To szansa dla obu spółek, aby dzięki osiągniętym synergiom dobrze przygotować się na zmiany jakie dla branży oil&gas niesie transformacja energetyczna. Z niepokojem obserwujemy pojawiające się ostatnio w przestrzeni publicznej ataki pod kierunkiem kierownictwa obu spółek, obawiając się, że mają one na celu zablokowanie procesu łączenia. Transakcja przebiega zgodnie z założonym harmonogramem i poddawana jest wieloaspektowej analizie. Wraz z postępami prac jest ona również komunikowana w oparciu o właściwe przepisy prawa – brzmi treść oświadczenia opublikowanego na stronie Grupy Lotos.

Krótki komunikat Lotosu jest odpowiedzią na dzisiejsze wydarzenia polityczne.

8 marca 2021 roku ok. godziny 10.00 Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen, krótko odniósł się na Twitterze do pojawiających się od rana sugestii polityków opozycji (w tym Platformy Obywatelskiej) na temat fuzji PKN Orlen oraz Grupy Lotos.

W swoim „twicie” zamieścił link do artykułu sprzed 10 lat, w którym Donald Tusk, ówczesny Premier Polski, pełniący tę funkcję z ramienia Platformy Obywatelskiej, sugerował, że w ramach postępowania ofertowego na zakup rafinerii gdańskiej, nie ma przeciwwskazań, aby nie rozważać oferty rosyjskich inwestorów.

Najpewniej Daniel Obajtek odniósł się do konferencji posłów Platformy Obywatelskiej Cezarego Tomczyka oraz Dariusza Rosatiego z 8 marca 2021 roku. Posłowie, jak sami przyznali, chcieli „podzielić się swoimi wątpliwościami i zaniepokojeniem w związku z planowaną fuzją Orlenu i Lotosu”.

– Mamy do czynienia z sytuacją, w której za kilka miesięcy być może powstanie ogromna firma w Polsce, nazwijmy to wprost monopolista, i obawiamy się o skutki tej fuzji dla kieszeni Polaków. Pan prezes Obajtek lubi się chwalić wynikami finansowymi Orlenu, ale jak się bliżej przyjrzymy tym wynikom finansowym, to widzimy, że po pierwsze zyski Orlenu systematycznie spadają od 2017 roku, czyli za czasów rządów Pana Obajtka, natomiast długi rosną – mówił poseł Platformy Obywatelskiej Dariusz Rosati.

W swojej wypowiedzi oceniał, że plany w zakresie fuzji prowadzonych przez Orlen (zakup m.in. Ruchu czy Polski Press), jego zdaniem nie mają charakteru biznesowego czy ekonomicznego, ale polityczny.

– Ma dojść do wyprzedaży majątku narodowego. Otóż za plecami tej fuzji stoi sprzedaż 15 strategicznych spółek Orlenu i Lotosu oraz prawie 400 stacji benzynowych Lotosu. Te srebra narodowe mogą trafić w ręce obcego kapitału. Tymi spółkami interesuje się dzisiaj kapitał rosyjski oraz kapitał niemiecki – argumentował poseł Platformy Obywatelskiej Cezary Tomczyk.

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

Opublikowano: 08.03.2021
Aktualizacja: 08.03.2021