PKN Orlen jest zmuszony zdywersyfikować swoje przyszłe zyski. Nie znane są żadne konkrety dotyczące ewentualnych przejęć. PKN zamierza skoncentrować się na zakupie aktywów produkcyjnych, o stabilnych przepływach pieniężnych. Spółka rozważa także udział w projekcie wydobycia gazu łupkowego w Polsce. Pierwsze wiercenia maja się rozpocząć w 2011 roku. PKN Orlen analizuje inwestycję w budowę 460-490 MWh elektrowni zasilanej gazem we Włocławku, nawet w formie joint venture.
– Nowe kierunki działania, jak i perspektywy bieżącej działalności rozczarowały nas – mówi Lajos Meszaros, analityk KBC Securities. – Wejście w segment eksploracji i produkcji pozwala spółce na zwiększenie integracji biznesów, jednak wybrana strategia aby przejmować aktywa produkcyjne zwiększa zagrożenie przepłacenia. Udział w projektach jak eksploatacja gazu łupkowego jest bardziej ryzykowna, zważywszy małe doświadczenie spółki. Uważamy, że wyniki segmentu upstream niewiele wniosą w najbliższych latach. Sens wejścia w biznes generowania energii jest także do zakwestionowania, gdyż nie dostrzegamy synergii w wypadku, kiedy spółka buduje elektrownie oddalone od rafinerii – twierdzi analityk KBC Securities.
PKN Orlen nie precyzuje swoich planów inwestycyjnych. Spółka zapowiada kontynuację inwestycji poszukiwawczo wydobywczych w Polsce i na szelfie bałtyckim. Rozważa także opłacalność biznesu związanego z gazem łupkowym.