Orlen o polskich przemianach

Udostępnij artykuł

Badania zostały przeprowadzone z okazji odbywającej się 16 września konferencji "1990-2010-2030 Ile rynku w państwie, ile państwa w rynku? Doświadczenia i perspektywy rozwoju polskiej i europejskiej gospodarki". Spotkanie, którego inicjatorem i organizatorem był PKN Orlen to próba przekrojowego spojrzenia na cały proces transformacji ustrojowej i gospodarczej oraz wynikające z niego doświadczenia.

Polacy postrzegają pozytywnie bilans ostatniego dwudziestolecia – 54 proc. badanych wskazało, że zmiany ustrojowe były korzystne dla kraju, 50 proc. – również dla nich samych. Odmiennego zdania było odpowiednio: 31 proc. i 35 proc. respondentów. Wbrew licznym opiniom ekspertów, aż 44 rpoc. pytanych stwierdziło, że Polska gospodarka wyszła z kryzysu osłabiona, a zaledwie 27 proc. było przeciwnego zdania. Jest to wyraźny sygnał mówiący, że Polacy, mimo świadomości znaczenia kraju w światowej gospodarce, pozostają pesymistami. Tę tezę potwierdzają również odpowiedzi na pytanie o pozycję Polski w przyszłości – zaledwie 1 na 3 ankietowanych twierdzi, że w perspektywie 20 lat nasz kraj ma szansę stać się europejskim liderem.

– Nie bez powodu najnowszy rozdział historii Polski, pisany przez ostatnie 20 lat, jest nazywany najbardziej pomyślnym okresem w naszych dziejach. W tym czasie stworzyliśmy solidną bazę pod budowanie pozycji kraju na arenie światowej. Nasza Konferencja jest szansą na wymianę doświadczeń wynikających z ostatniego dwudziestolecia i jednocześnie próbą zarysowania perspektywy na przyszłość – dodaje Jacek Krawiec, Prezes Zarządu PKN Orlen.

Opublikowano: 17.09.2010
Aktualizacja: 17.09.2010