Orlen otwiera nowe laboratorium analityczne

Udostępnij artykuł

Nowa instalacja PKN Orlen S.A. – Wytwórnia Kwasu Tereftalowego – PTA zlokalizowana na terenie PKN Orlen we Włocławku to jeden z głównych elementów projektu rozbudowy części petrochemicznej Koncernu i zarazem przedsięwzięcie na skalę światową stanowiące ważny krok dla rozwoju przemysłu chemicznego w Polsce. Zapotrzebowanie na kwas tereftalowy rośnie nieprzerwanie od wielu lat. Jest on wykorzystywany przede wszystkim w przemyśle tworzyw sztucznych jako podstawowy surowiec do produkcji włókien poliestrowych, z których powstaje większość przedmiotów codziennego użytku. Znajduje zastosowanie również w przemyśle farmaceutycznym i wielu innych gałęziach przemysłu chemicznego. Dzięki nowej instalacji PKN Orlen S.A. dołączy do światowych liderów wytwarzających ten surowiec.

Dla Orlen Laboratorium to ogromne wyzwanie, ale i szansa na rozwój w zupełnie nowej dziedzinie, bowiem do procesu produkcyjnego PTA wykorzystywane będą unikalne i innowacyjne technologie. To pierwsze takie laboratorium w Polsce. Pierwsze próbki do analiz z instalacji PTA trafią do włocławskiego laboratorium prawdopodobnie na początku listopada, jednak już od października laboratorium będzie w pełnej gotowości do ich wykonywania, będzie bowiem prowadzić badania dla potrzeb rozruchu instalacji. W gestii Orlen Laboratorium leży wdrożenie innowacyjnych metod analitycznych w oparciu o licencję dotyczącą całego projektu PTA oraz zapewnienie zaplecza analitycznego związanego z uruchomieniem instalacji. Laboratorium wykonywać będzie analizy wg potrzeb PKN Orlen S.A. zgodnie z otrzymanym harmonogramem, w tym również analizy podczas prowadzenia prób przemysłowych i ruchów testowych.

W spółce zakończył się nabór pracowników do nowego laboratorium. Na zamieszczone ogłoszenie odpowiedziało ok. 200 zainteresowanych osób, z których po wstępnej selekcji 64 zaproszono na rozmowy kwalifikacyjne odbywające się w trzech turach w siedzibie Spółki. Docelowo zatrudnionych będzie 27 osób, a praca w laboratorium przebiegała będzie w systemie ciągłym. Stanowisko kierownika Laboratorium objęła Pani Inga Żmuda – Trzebiatowska, dotychczas pracownik Działu Technicznego w Spółce, a wcześniej – kierownik Regionalnego Laboratorium w Zgierzu.

To dla spółki kolejne wyzwanie na drodze do jej rozwoju – mówi Józef Więckowski, Prezes Zarządu Orlen Laboratorium – Jestem przekonany, że jako sprawna i dynamiczna firma, potrafimy temu wyzwaniu sprostać. Uruchomienie laboratorium we Włocławku poprzedzają miesiące wytężonej pracy wszystkich osób bezpośrednio zaangażowanych w przedsięwzięcie. W chwili obecnej jesteśmy na etapie finalizowania prac, by laboratorium mogło rozpocząć działalność.

Orlen Laboratorium w swych strukturach posiada 16 laboratoriów – 8 Laboratoriów Płockich zlokalizowanych na terenie zakładu produkcyjnego PKN Orlen S.A. i 8 Laboratoriów Regionalnych na terenie kraju: w Warszawie, Olsztynie, Wrocławiu, Katowicach, Szczecinie, Lublinie, Ostrowie Wielkopolskim i Jedliczu. Laboratorium we Włocławku jako kolejne Laboratorium Regionalne będzie obsługiwało w pierwszej kolejności PKN Orlen S.A. i wykonywało usługi wg potrzeb Wytwórni PTA.
 

Opublikowano: 14.09.2010
Aktualizacja: 14.09.2010