Orlen Południe finalizuje inwestycję w ekologiczny glikol

Udostępnij artykuł
Orlen Południe, spółka z Grupy Orlen finalizuje budowę pierwszej w Polsce i największej w Europie instalacji do produkcji ekologicznego glikolu propylenowego. Inwestycja realizowana w rafinerii w Trzebini jest gotowa już w 90 proc.

Jej zdolności wytwórcze wyniosą 30 tys. ton rocznie, co oznacza, że spółka pokryje aż w 75 proc. krajowe zapotrzebowanie na ten produkt. Integralną częścią kompleksu będzie wytwórnia wodoru. Inwestycje na południu Polski przyczyniają się do realizacji strategicznych celów koncernu w obszarze nisko- i zeroemisyjnej energetyki.

Glikol propylenowy to bioprodukt, czysty i bezpieczny dla środowiska. Wykorzystywany jest m.in. w medycynie, kosmetyce, przemyśle spożywczym i farmaceutycznym. Na koniec 2021 roku Orlen Południe będzie wytwarzać 30 tys. ton ekologicznego glikolu rocznie. To aż o 10 tys. więcej od jedynej tego typu instalacji w Europie, która zlokalizowana jest w Belgii.

– Konsekwentnie wzmacniamy spółki z Grupy Orlen. Stawiamy na ekologiczne i wysokomarżowe produkty. Realizując kluczowe dla Orlen Południe projekty zwiększamy moce wytwórcze w biopaliwach i biomateriałach. Przykładem jest inwestycja w ekologiczny  glikol, która powstaje w Trzebini. Oznacza ona rozwój zakładu produkcyjnego i nowe miejsca pracy. To także ważny etap transformacji spółki, którą sukcesywnie przekształcamy w nowoczesną biorafinerię. Powstająca w ramach tej inwestycji wytwórnia wodoru pozwoli nam z kolei budować silną pozycję na rynku paliw alternatywnych – mówi Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen.

Budowa instalacji do jego produkcji rozpoczęła się w Trzebini jesienią 2019 roku i mimo pandemii realizowana jest zgodnie z harmonogramem. Zakończono już prace budowlane, dostawy i montaże najważniejszych urządzeń. Obecnie trwa montaż orurowania, tras kablowych oraz tras zasilających.

– Inwestycja przyniesie korzyści spółce i całej Grupie Orlen. Do bogatego porfolio dodajemy nowy, ekologiczny produkt o szerokiej gamie zastosowań i od razu ustawiamy się w pozycji europejskiego lidera. Korzyści odniosą także lokalne firmy. Wykonawcami projektu są dwa polskie przedsiębiorstwa. Po jego zrealizowaniu współpracę ze spółką rozpoczną krajowi producenci biodiesla dostarczający glicerynę oraz odbiorcy ekologicznego glikolu – mówi Marcin Rej, prezes zarządu Orlen Południe.

LIDERZY RYNKU – DOSTAWCY DLA STACJI PALIW – RAPORT 2021
> kliknij, aby się zapoznać się z pełnym wydaniem <

Nowa inwestycja ugruntuje pozycję Orlen Południe jako ważnego przedsiębiorstwa i pracodawcy. Spółka zatrudnia już ponad 650 osób, z czego przeszło połowę właśnie w trzebińskiej rafinerii. Dzięki tej inwestycji utworzono kolejnych kilkadziesiąt miejsc pracy. Spółka poszukiwała inżynierów, specjalistów i operatorów do pracy na instalacji. W kwietniu br. zakończyły się wszystkie etapy rekrutacji. Obecnie pracownicy nowej instalacji przechodzą teoretyczne i praktyczne szkolenia, zgodnie z przyjętym harmonogramem.

Oddanie inwestycji przewidziane jest na ostatni kwartał 2021 roku. Wcześniej, w drugim i trzecim kwartale odbywać się będą rozruchy mechaniczne i przygotowania do rozruchu technologicznego.

Do końca tego roku w Trzebini powstanie też wytwórnia wodoru, która stanowi integralną część kompleksu zielonego glikolu. Orlen Południe jako pierwszy w Polsce będzie wdrażać paliwo wodorowe. Roczna produkcja wodoru wyniesie 16 mln Nm sześc. 75 proc. zostanie wykorzystane do wytwarzania glikolu. Pozostałe 25 proc. (4 mln Nm sześc.) od razu znajdzie zastosowanie jako paliwo w transporcie. Orlen Południe będzie produkować ok. 45 kg/h wodoru jakości paliwowej.

Do tej pory na placu budowy stacji doczyszczania do jakości paliwowej wykonano prace przygotowawcze dla terenu oraz fundamenty pod kluczowe aparaty. W kolejnych miesiącach zostaną dostarczone zbiorniki wraz z systemem załadunkowym do bateriowozów.

Wodór jakości paliwowej wykorzystywany będzie w głównej mierze jako paliwo w transporcie miejskim. PKN Orlen podpisał listy intencyjne w na rzecz rozwoju transportu bezemisyjnego w południowej części Polski z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią, Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym w Krakowie, Krakowskim Holdingiem Komunalnym oraz Miejskim Zakładem Komunikacyjnym w Bielsku-Białej.

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

Opublikowano: 07.05.2021
Aktualizacja: 07.05.2021