Orlen Południe wspólnie z PGNiG rozwijają obszar produkcji biometanu

Udostępnij artykuł
Orlen Południe podpisała list intencyjny z PGNiG, który zakłada wzmocnienie współpracy w zakresie rozwoju odnawialnych źródeł energii. Firmy planują powołanie spółki celowej, która zainwestuje w rozwój sieci biometanowni.

W nowoczesnych instalacjach z substratów rolniczych, odpadowych i pozostałości z przemysłu przetwórczego powstawałby przyjazny środowisku biometan, który mógłby zostać wykorzystany w przemyśle lub energetyce. Realizacja inwestycji wpisałaby się w strategię Orlen2030 zakładającą rozwój nisko- i zeroemisyjnej energetyki. 

– Wzmacniamy kompetencje i pozycję Grupy Orlen na rynku odnawialnych źródeł energii. Łącząc siły z PGNiG rozwijamy nową linię biznesową w obszarze biometanu. Duży potencjał tego czystego, ekologicznego paliwa, które może stać się źródłem zielonego wodoru, umożliwi realizację naszych strategicznych celów biznesowych i skutecznie przyczyni się do transformacji energetycznej polskiej gospodarki – mówi Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen.

Podpisany przez Orlen Południe i PGNiG list intencyjny zakłada możliwość współpracy przede wszystkim przy pozyskiwaniu i budowie instalacji biometanowych, rozwoju technologii wykorzystywanych do produkcji biometanu, a także przy produkcji i wykorzystaniu biometanu w różnych obszarach działalności spółek. Inwestycje miałaby realizować powołana przez Orlen Południe i PGNiG spółka celowa, w której Orlen Południe miałby 51 proc., a PGNiG – 49 proc. udziałów. Zgodę na jej utworzenie musi wydać Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

– Połączenie zasobów, wiedzy i doświadczenia PGNiG oraz PKN Orlen będzie istotnym i bardzo potrzebnym impulsem dla rozwoju rynku biometanu w Polsce. Nowa spółka umożliwi obu partnerom rozwój kompetencji w całym łańcuchu wartości. Ta współpraca doskonale wpisuje się w plany PGNiG związane z obniżeniem emisyjności krajowego sektora gazu oraz dynamicznym rozwojem obrotu gazami odnawialnymi – podkreśla Paweł Majewski, prezes zarządu PGNiG.

Nowa linia biznesowa w obszarze biometanu, którą rozwijają Grupy Orlen i PGNiG, opiera się na budowie własnych oraz przejmowaniu już istniejących biogazowni. W grudniu ub.r. spółka Orlen Południe nabyła działającą biogazownię w Konopnicy, w gminie Rawa Mazowiecka. W styczniu zakupiła dwie działki w gminie Ryn z zamiarem zbudowania na nich własnej instalacji. Z kolei w marcu sfinalizowała zakup biogazowni rolniczej w miejscowości Wojny-Wawrzyńce, w gminie Szepietowo. Spółka planuje rozbudowę tych instalacji i przekształcenie ich w biometanownie wytwarzające biometan, który byłby wtłaczany do sieci dystrybucyjnej, a także potencjalnie mógłby być wykorzystany do produkcji zielonego wodoru.

Podpisany list intencyjny jest wynikiem wykonanych przez spółki analiz dotyczących produkcji biogazu, oczyszczonego następnie do parametrów biometanu. Celem jest stworzenie środowiska biznesowego oraz bazy naukowej i technologicznej dla rozwoju sieci biometanowni, z których każda będzie wytwarzać ok. 4 mln m sześc. biometanu rocznie.

LIDERZY RYNKU – DOSTAWCY DLA STACJI PALIW – RAPORT 2021
> kliknij, aby się zapoznać się z pełnym wydaniem <

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

Opublikowano: 07.05.2021
Aktualizacja: 07.05.2021