Orlen z wysoką oceną ratingową od Agencji Fitch Ratings

Udostępnij artykuł

Orlen konsekwentnie umacnia swoją pozycję finansową i wiarygodność wśród inwestorów. Potwierdza to Agencja Fitch Ratings, która utrzymała długoterminowy rating koncernu na poziomie „BBB+” z perspektywą stabilną. Agencja wskazuje przede wszystkim na korzyści płynące z konsekwentnej dywersyfikacji i zwiększania skali działalności, a także utrzymywania solidnych i stabilnych fundamentów finansowych.

orlen stacja logo petrolnet

Agencja podkreśliła, że profil kredytowy spółki jest wspierany przez dużą skalę działalności operacyjnej Orlen, silną dywersyfikację obszarów działania, obecność w sektorze energii i gazu, co sprzyja stabilnym przepływom finansowym. Dokonując oceny agencja wzięła również pod uwagę dodatkowy wzrost kosztów w 2024 r. oraz zaplanowane wydatki inwestycyjne.

LIDERZY RYNKU – DOSTAWCY DLA STACJI PALIW – RAPORT 2024
>> kliknij, aby się zapoznać się z pełnym wydaniem <<

Liderzy-Rynku-Dostawcy-dla-Stacji-_aliw-2024-okladka-PetrolnetAgencja wskazała, że wartość prognozowanych przez nią wskaźników finansowych (m.in. EBITDA/dźwignia finansowa) w kolejnych latach 2026 i 2027, na skutek wysokich wydatków inwestycyjnych, może znacznie wzrosnąć, ale spółka ma odpowiednie narzędzia (obligacje hybrydowe, finansowanie w formule project finance), żeby przeciwdziałać ich przekroczeniu. Dodatkowo podkreśliła, że zmiany w Zarządzie spółki mogą wpłynąć na rewizję strategii koncernu, w tym również jej planów inwestycyjnych.

źródło: Orlen

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału zabronione.

Opublikowano: 07.03.2024
Aktualizacja: 07.03.2024