PERN zanotował rekordowe przepływy ropy

Udostępnij artykuł

– PERN pracuje na bardzo wysokich obrotach i w sierpniu odbierzemy tyle ropy ile proponują nasi wschodni partnerzy – mówi Robert Soszyński, Prezes Zarządu PERN „Przyjaźń”. – Staramy się jednak optymalizować dostawy w różnych kierunkach, bo przecież przesyłamy ropę nie tylko z Adamowa do polskich i niemieckich rafinerii, ale także do Gdańska, z Gdańska do Płocka i z Płocka do Niemiec – dodaje.

Przy tak wysokim przepływie surowca pewnym ograniczeniem stają się zbiorniki operacyjne, których rozbudowę praktycznie wstrzymano w latach w 2005-2007. Od ubiegłego roku trwa jednak budowa zbiorników w Adamowie i przygotowania do budowy kolejnych – w Płocku i Gdańsku, które zwiększą pojemności magazynowe PERN o ok.- 600 tys. m sześć. Spółka jest bliska też uzyskania, niezbędnych zgód korporacyjnych na budowę terminalu operacyjnego w Gdański o powierzchni operacyjnej ok. 700 tys. m sześc.

PERN "Przyjaźń" SA eksploatuje sieć rurociągów służących do transportu ropy naftowej i paliw płynnych. Spółka dysponuje także pojemnościami zbiornikowymi świadcząc usługi magazynowania ropy naftowej.
PERN "Przyjaźń" SA świadczy usługi transportu ropy naftowej dla dwóch największych polskich producentów paliw: PKN Orlen SA oraz Grupy Lotos SA.

Rurociągi należące do PERN „Przyjaźń” S.A. stanowią istotne ogniwo środkowoeuropejskiego systemu rurociągowego Drużba, który zaliczany jest do jednego z największych na świecie. Zaopatruje on w ropę naftową, oprócz Polski, inne kraje Europy Środkowowschodniej: Białoruś, Ukrainę, Litwę, Łotwę, Węgry, Słowację, Czechy i Niemcy.

Polski odcinek rurociągu odgrywa znaczącą rolę w eksporcie rosyjskiej ropy naftowej. Obecnie płynie nim około 30 proc. eksportowanego przez Rosję surowca. Tylko część ropy pozostaje na potrzeby polskich rafinerii. Pozostała ilość przepływającego przez system surowca trafia do niemieckich odbiorców oraz do gdańskiego Naftoportu, skąd tankowcami transportowana jest do finalnych odbiorców.