PKN Orlen finalizuje transakcje z Aramco

Udostępnij artykuł

PKN Orlen sfinalizował transakcje z Aramco w obszarze rafinerii, hurtu i paliwa jet, w związku z fuzją z Grupą Lotos. Inwestycje Saudów w Europie wspierają globalny biznes tej firmy w obszarze downstream. Dodatkowo PKN Orlen, Aramco i Sabic podpisały porozumienie o współpracy przy potencjalnym projekcie petrochemicznym w Gdańsku. Saudyjski koncern zapewni dostawy ropy naftowej, które pokrywają 45 proc. zapotrzebowania całej Grupy Orlen.

Saudi Aramco pracownik

W ramach transakcji, ogłoszonej już w styczniu 2022 r., PKN Orlen utrzymał 70 proc. udziału w rafinerii w Gdańsku o łącznych mocach przerobowych na poziomie 210 tys. baryłek dziennie. Aramco natomiast obejmie 30 proc. udziałów w rafinerii, 100 proc. biznesu hurtowego i 50 proc. udziałów w obszarze paliwa jet w BP Europa SE, operującego na 7 lotniskach w Polsce.

– Zamknięcie transakcji z Aramco ma strategiczne znaczenie dla dalszego zapewnienia dostaw surowca nie tylko do Polski, ale całego regionu. Zbudowaliśmy największą grupę w Europie Środkowej, silną biznesowo w kilku różnych obszarach, co gwarantuje dalszy dynamiczny rozwój bieżącej działalności, ale też skuteczne wejście w nowe linie biznesowe. Oznacza to dla nas nowe możliwości wzrostu, które umożliwią dalszy rozwój w perspektywicznych obszarach, w tym produktach zapewniających wysoką marżę.
– mówi Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen.

Inwestycje w Polsce to znaczący krok milowy dla Aramco na drodze do realizacji długoterminowej strategii wzrostu mocy w obszarze zintegrowanych aktywów rafineryjnych i petrochemicznych. To także wsparcie w dywersyfikacji portfolio produktów w całym łańcuchu przetwarzania węglowodorów. Transakcja ma również na celu zapewnienie solidnych podstaw do dalszego rozwoju biznesu. Pomoże wdrożyć strategię Aramco w zakresie zwiększania ich zdolności liquids-to-chemicals do 4 milionów baryłek dziennie.

– Zawarte transakcje cementują obecność Aramco na kluczowym rynku europejskim i zapewniają wyjątkową okazję do rozwoju nowych strumieni biznesowych liquid-to-chemicals, z zamiarem wzmocnienia naszej globalnej obecności w segmencie downstream i wsparcia dywersyfikacji naszego portfolio. Równocześnie dążymy do dalszego rozwoju naszego portfolio produktowego w ramach realizowanej obecnie przez nas strategii transformacji w segmencie downstream.
– mówi Mohammed Y. Al Qahtani, Senior Vice President odpowiedzialny za Downstream, Aramco.

PKN Orlen i Aramco realizują również umowę, w ramach której Aramco dostarczy surowiec pokrywający ok. 45 proc. zapotrzebowania Grupy Orlen na ropę naftową.

Dodatkowo, PKN Orlen, Aramco oraz Sabic, podpisały porozumienie o współpracy dotyczące przygotowania studium wykonalności i analiz technicznych dla potencjalnego wspólnego projektu petrochemicznego w Gdańsku.

Źródło: PKN Orlen

STACJA BENZYNOWA & CONVENIENCE STORE
– WRZESIEŃ-PAŹDZIERNIK 2022 –
> kliknij, aby się zapoznać się z pełnym wydaniem <

Stacja Benzynowa Bogdan Kucharski wrzesien pazdziernik

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału zabronione.

Autor: Petrolnet
Opublikowano: 30.11.2022
Aktualizacja: 30.11.2022