Według najnowszych danych Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego aż 48 proc. stacji w Polsce to obiekty niezależne. Dla porównania Orlen, będący liderem na rynku dysponuje udziałem w wysokości 26 proc., a BP i Shell po 5,7 proc.
Eksperci z Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego podkreślają jednak, że udział stacji niezależnych w rynku systematycznie maleje. „Konkurencja na rynku detalicznym powoduje, iż marże osiągane przez wszystkich operatorów są na niskich poziomach, co dla części operatorów niezależnych oznacza nieopłacalność prowadzenia działalności gospodarczej.Metodą wyjścia z tej sytuacji jest kontynuacja wspólnej polityki zaopatrzeniowej i inwestycyjnej pozwalającej na korzystniejsze zakupy i obniżenie kosztów logistyki. Taką praktykę stosują stacje operujące pod marką Delfin, Huzar, Moja Stacja czy WW Energy” – podsumowują eksperci z Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego.
Zgodnie z danymi POPiHN, na koniec 2009 roku w Polsce było 6716 stacji paliw, czyli o 140 mniej niż na koniec 2008 roku. Spadek liczby stacji to efekt głównie zamykania przez koncerny stacji o niesatysfakcjonującej rentowności oraz wypadania z rynku stacji operatorów niezależnych.
Liczba stacji koncernów krajowych na koniec 2009 roku według POPiHN wyniosła 2074, wobec 2458 przed rokiem. Koncerny zagraniczne umocniły swoją pozycję zwiększając liczbę stacji z 1223 w 2008 roku do 1312 na koniec 2009 roku. Szacunkowa liczba stacji operatorów niezależnych zmalała z 6854 do 6716.
Podobnie jak w poprzednich latach liderem pod względem liczby stacji jest PKN Orlen, z liczbą 1747 obiektów. Stało się tak pomimo iż liczba stacji pod brandem płockiego koncernu zmalała ze względu na działania mające na celu optymalizację sieci. Pozycję wicelidera utraciła natomiast Grupa Lotos, kończąc rok z liczbą 327 stacji pod swoim logo. Pozycję wicelidera zajął natomiast BP posiadające 384 stacje, czyli o 25 więcej niż rok wcześniej. Tuż za BP uplasował się Shell z liczbą 381 stacji. To właśnie ten koncern uruchomił w ubiegłym roku najwięcej stacji pod swoim szyldem. Statoil zakończył ubiegły rok z liczbą 291 stacji zwiększając ich liczbę o 19 nowych obiektów.