– Jest to znaczący krok w odpowiedzi na tragedię Horizon Deepwater i zarazem ostatni w złożonych i bezprecedensowych operacjach podwodnych – ostatecznie potwierdzone zostało, że wyciek nie stwarzał wielkiego zagrożenia dla Zatoki Meksykańskiej – powiedział Tony Hayward, prezes BP.
Do katastrofy ekologicznej w Zatoce Meksykańskiej doszło do 20 kwietnia gdy wybuchła należaca do BP platforma wiertnicza Deepwater Horizon. Przedstawiciele BP przyznali, że wyciek jest większy, niż sądzili. Według niezależnych ekspertów codziennie do wody może wpływać od 20 do 100 tys. baryłek.
W Polsce BP rozpoczęła swoją działalność w roku 1991. Od tego czasu zainwestowała w naszym kraju ponad 800 mln dolarów. Znajduje się w pierwszej dwudziestce polskich firm. BP Polska SA z siedzibą w Krakowie prowadzi w Polsce działalność na terenie całego kraju w ramach wielu sektorów.
BP wśród koncernów zagranicznych działających w naszym kraju posiada największą ilość franczyzowych stacji paliw – wynika raportu opublikowanego przez Akademię Rozwoju Systemów Sieciowych. Z prawie 394 obiektów aż 189 działa na zasadzie franczyzy. Zgodnie z danymi Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego na koniec 2009 roku BP było na polskim rynku wiceliderem pod względem liczby stacji posiadając łącznie 384 stacje. To o 25 obiektów więcej niż na koniec 2008 roku. Liderem nadala pozostaje PKN Orlen, choć jego stan posiadania stacji zmalał na koniec ubiegłego roku do 1747 obiektów. Firma nie zaprzestała rozbudowy segmentu ekonomicznego stacji i na koniec roku liczba obiektów z logo Bliska osiągnęła wielkość 424 stacji. Z kolei za BP uplasował się z 381 stacji. To właśnie ta firma uruchomiła w 2009 roku najwięcej obiektów pod swoim logo.