Rosja napadła na Ukrainę

Udostępnij artykuł

– Dzisiaj, 24 lutego o godzinie 5 rano, siły zbrojne Federacji Rosyjskiej zaatakowały Ukrainę – brzmi treść komunikatu opublikowanego 24 lutego 2022 roku na oficjalnym koncie medialnym Ukrainy na Twitterze.

mil ru

Atak na Ukrainę

Korespondenci wojenni mediów pracujący na Ukrainie donoszą o eksplozjach. Według ich relacji atakowane są lotniska, składy amunicji oraz cele wojskowe na obszarze całej Ukrainy.

Z doniesień medialnych wynika, że atak odbywa się nie tylko z terenów Rosji przylegających do obwodów donieckiego oraz ługańskiego. Siły zbrojne FR miały wkroczyć także z terenu okupowanego Krymu. Równocześnie media donosiły także o przekroczeniu przez wojska agresora granicy białorusko-ukraińskiej.

Ministerstwo Obrony Ukrainy w swoich komunikatach prosi wszystkich przebywających na terenie Ukrainy o zachowanie spokoju. Równocześnie deklaruje, że Połączone Siły Zbrojne Ukrainy stawiają agresorowi zdecydowany opór zadając wymierne straty. Ministerstwo opublikowało pierwsze komunikaty o zestrzeleniu pierwszych samolotów wojskowych oraz neutralizacji pierwszych pojazdów wojskowych Rosji na terenie Ukrainy.

Reakcja polskiego MSZ

W związku wybuchem pełnoskalowego konfliktu na Ukrainie swoje oświadczenie w tej sprawie wydało Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP. Poniżej cytujemy je w całości:

“Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP stanowczo potępia bezprecedensowy atak zbrojny na Ukrainę.

Federacja Rosyjska świadomie podjęła decyzję o zniszczeniu podstaw współczesnej architektury bezpieczeństwa i próbie siłowej zmiany granic, na co nie może być zgody w XXI wieku. Polska we współpracy z sojusznikami podejmie wszelkie przewidziane prawem międzynarodowym działania na rzecz wsparcia Ukrainy oraz zatrzymania rosyjskiej agresji” – brzmi komunikat polskiego MSZ.

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

Opublikowano: 24.02.2022
Aktualizacja: 24.02.2022