Nie oznacza to jednak zakupu pierwszego z brzegu programu. System powinien być odpowiednio dostosowany do potrzeb danej stacji i znajdujących się na niej urządzeń oraz obecnych już na stacji innych programów, na przykład księgowych.
Decydując się na zakup systemu zarządzania musimy przede wszystkim zadać sobie pytanie czego wymagamy od takiego programu. Na rynku dostępne są systemu o różnej funkcjonalności, od programów zarządzających wyłącznie wydaniem gazu LPG, poprzez systemy obsługujące całą sprzedaż na stacji do rozbudowanych systemów bezobsługowego wydawania paliwa z dołączonym systemem lojalnościowym i obsługą floty.
Jeżeli prowadzimy niewielką stacja LPG i dysponujemy już programem wydającym dokumenty sprzedaży idealnym rozwiązaniem jest wybór programu, który obsłuży komunikacje z dystrybutorami. Bardzo wskazaną opcją jest w takim systemie automatyczne zwolnienie dystrybutora po zatankowaniu i przeniesienie transakcji do późniejszego rozliczenia. Szczególnie przydatne jest to wtedy, gdy na stacji jest jeden operator, który musi obsłużyć sprzedaż i tankowanie. Będzie to na pewno najtańsza opcja.
Istnieją też oczywiście systemy zapewniające kompleksową obsługę stacji: zarządzanie wydaniem paliwa i gazu, sprzedażą pozostałego asortymentu, zarządzaniem magazynów, księgowością, rozliczaniem pracowników, sondami pomiarowymi itp.
Więcej na temat komputerowych systemów zarządzania na stacjach paliw przeczytać można w najbliższym wydaniu miesięcznika Stacja Benzynowa.